STROKOVNJAKI!PREDSTAVIJO!
ZBORNIK STROKOVNEGA SREČANJA 6.4.24, TERME DOBRNA
Kolofon
Strokovno srečanje ob 20 letnici izhajanja revije DERMANOVA
DERMANOVA – revija za kozmetiko lepoto in zdravje
REVIJA JE BREZPLAČNIK za pravne osebe s področja kozmetične nege.
Revija izhaja 4-krat letno.
Naklada: 1.500 izvodov
Glavni urednik: Aleksander Granda
Avtorji prispevkov:
Elena Bogatyrova, Ph.D. cosmetologist
Ksenija Pehlič Simončič, kozmetičarka, vizažistka, predsednica sekcije kozmetikov pri OZS
Slavica Bizjan, strokovni sodelavec za nego nog, članica združenja podologov Nemčije
Katja Medved, kozmetičarka, vizažistka, PMU in face paint artistka
Dominik Škrinjar, študent 6.letnika Splošne medicine na Medicinski fakulteti UM
Bojan Mihalič, fotograf
Po dvajsetih letih izhajanja revije za kozmetiko, lepoto in zdravje DERMANOVA, smo se odločili, da naredimo dogodek, kjer bomo prišli do novih znanj, informacij, predstavitev in seveda medsebojnega izmenjave informacij.
Kakorkoli napreduje tehnologija in so socialna omrežja zmeraj bolj aktivna, če že ne včasih preveč, se mi dozdeva, da je kozmetika poklic, ki bo vedno ostal v analognem svetu.
Delo, ki ga opravljate je zmeraj bilo in zmeraj bo v neposrednem stiku s stranko. Z dotikom ustvarjate zaupanje, z besedo najdete pot do stranke. Stranki je zmeraj treba prisluhniti in ves čas obravnave biti z njo v stiku.
Ali je to vidno polje, ali je to fizični stik, pomembno je, da stranka ve da ste tu za njo in da ste ji v vsakem trenutku na voljo s pojasnili, nasveti ali samo lepo besedo.
Noben robot, pa še tako tehnološko dovršen, nobena umetna inteligenca in noben program, ne more nadomestiti vaših rok in vašega znanja.
Le z znanjem, informacijami in izkušnjami smo lahko uspešni. In le strokovno in kvalitetno delo prinese tudi vse ostalo kar spada zraven. Obratna pot, je napačna.
Bodite vedoželjni, naj vas ne bo nerodno vprašati. Nekoč je nekdo dejal: Ni neumnih vprašanj, so samo neumni odgovori. Če vprašanje odraža neznanje, je to znak, da se želimo naučiti, če pa neznanje odraža odgovor, pa je to …
Želim vam, da se na našem srečanju dobro počutite, da izveste mnogo novega in koristnega, da izmenjate izkušnje in … da se še vidimo.
Aleksander Granda
DERMANOVA
STROKOVNO SREČANJE: DERMANOVA!LAJF!
Spoznajmo se v živo
***********************************************************************************************************************
Prepoznavanja in zdravljenje pogostih bolezni kožnih adneksov – nohtov, trepalnic, obrvi in las
Avtor prispevka: Dominik Škrinjar1
Recenzija: Ivica Flis Smaka, dr.med.
1Medicinska fakulteta, Univerza v Mariboru, Maribor, Slovenija.
Dopisni avtor: Dominik Škrinjar, dominik.skrinjar@student.um.si
Ključne besede: bolezni kožnih adneksov, prepoznavanje, zdravljenje, dermatologija.
_________________
Uvod
V dermatoloških in kozmetičnih ambulantah se vsakodnevno soočamo z raznolikimi izzivi, povezanimi z boleznimi kožnih adneksov, med katere sodijo bolezni nohtov, trepalnic, obrvi in las. Te bolezni ne le vplivajo na naš zunanji videz, temveč lahko razkrivajo tudi različna bolezenska stanja. Namen tega prispevka je zato predstaviti pogoste bolezni, ki prizadenejo te pomembne kožne strukture, njihove prepoznavanje ter pristope k zdravljenju. Učinkovito obvladovanje teh bolezenskih stanj ima namreč ključno vlogo pri ohranjanju celovitega zdravja kože in njenih pridruženih adneksalnih struktur.
Bolezni nohtov
Glivična okužba nohtov, znana tudi kot onihomikoza, je pogosta težava, ki prizadene nohte na rokah in nogah. Simptomi vključujejo spremembe barve nohta, odebelitev, krhkost, razpokanje in luščenje. Za zdravljenje se običajno uporabljajo lokalna (losjoni, kreme, laki) ali sistemska antimikotična zdravila v obliki peroralne terapije. Zdravljenje je lahko dolgotrajno (12 ali več mesecev) in zahteva potrpljenje, da se okužba popolnoma odpravi (1).
Boleče obnohtno vnetje, ki mu pravimo zanohtnica ali paronihija, je vnetje kože okoli nohta, kar povzroči rdečino, bolečino, oteklino in včasih gnojen izcedek. Prva pomoč vključuje namakanje prizadetega območja v topli vodi, vendar v hudih ali kroničnih primerih lahko zahteva kirurško odstranitev vraščenega dela nohta. Antibiotično zdravljenje je lahko potrebno za preprečevanje ali zdravljenje pridružene bakterijske okužbe (1).
Luskavica na nohtih je kompleksna bolezen, ki prizadene nohte na rokah in nogah. Simptomi vključujejo neravne, odebeljene nohte, vdolbine, razbarvanje, ločevanje nohta od nohtne posteljice, beli lise, utori, spremembe oblike in velikosti nohta, zadebelitev, drobljenje, razbarvanje (rumeni ali rjavi nohti) ter celo možnost izpadanja nohta. Poleg tega se lahko pojavi razrahljanje nohta, imenovano oniholiza nohtne postelje in hiponihija nohtov. Oniholiza se običajno začne na konici nohta in sega proti korenu, lahko pa se razvije tudi okužba nohtne postelje. Zdravljenje je dolgotrajno, običajno traja od 3 do 6 mesecev, včasih celo več kot leto dni. Terapija je odvisna od vrste in resnosti luskavice na nohtih, vključuje pa lahko lokalna in oralna zdravila ter steroidne injekcije. Lokalna zdravila, kot so kreme, geli ali mazila, so lahko manj učinkovita zaradi težavnega prodiranja v odebeljene nohte. Steroidne injekcije se lahko uporabljajo za neposredno zdravljenje nohtne posteljice. Fototerapija z UVAin UVB žarki je prav tako ena izmed možnosti za zdravljenje luskavice na nohtih, medtem ko lahko v nekaterih, praviloma zahtevnejših, primerih za odstranitev deformiranih nohtov potrebujemo operativni poseg (1).
Bolezni trepalnic
Trepalnice na vekah običajno naravno rastejo navzven, vendar pa se pri bolezni, ki ji pravimo trihiaza, pojavlja nepravilnost, saj se trepalnice vraščajo navznoter, kar povzroča draženje površine očesa. Sprememba, ki je kronična, lahko povzroči resne posledice na roženici, vključno z možnostjo razvoja razjed in poslabšanja vida. Čeprav se lahko trepalnice odstranjujejo s pomočjo epilacijske pincete, je treba opozoriti, da tak postopek pogosto vodi do zadebelitve roba veke, kroničnega draženja veke in trših trepalnic. Druge metode odstranjevanja vključujejo še elektrokavterizacijo ali lasersko koagulacijo (2).
Distihiaza je pojav trepalnic v dveh vrstah na eni veki, od katerih je ena vrsta navadno obrnjena proti zrklu. Lahko je prirojena, povezana z drugimi genetskimi sindromi, ali pridobljena zaradi vnetja, ki povzroči rast trepalnic znotraj Meibomovih žlez. Zdravljenje vključuje različne postopke, kot so epilacija, uporaba krioterapije, folikulektomijo, razcep veke in zdravljenje nenormalnih foliklov ter radiofrekvenčno zdravljenje foliklov (2).
Madaroza je bolezensko stanje, ki označuje izgubo trepalnic, redkeje obrvi. To stanje se kaže z redčenjem, skrajšanjem ali popolno odsotnostjo trepalnic. Madaroza se lahko pojavi iz različnih razlogov, najpogosteje pa zaradi okužbe, poškodbe, avtoimunskih bolezni in uživanja določenih zdravil. Zdravljenje madaroze je odvisno od vzroka za njen nastanek in praviloma vključuje zdravljenje osnovne bolezni ter prekinitev uporabe lokalnih preparatov ali zdravil, ki bi lahko sprožile njihovo izpadanje. Poleg uporabe izbranih lokalnih preparatov za pomoč pri obnovi in rasti trepalnic, lahko v nekaterih primerih uporabimo tudi kozmetične postopke, kot so na primer nadomestne trepalnice za izboljšanje videza, pod pogojem, da jih oseba dobro prenaša (2).
Bolezni obrvi
Hipotrihoza obrvi je redčenje ali prekomerno izpadanje obrvi, ki se lahko pojavi zaradi genetskih, hormonskih ali avtoimunskih dejavnikov. Zdravljenje je odvisno od osnovnega vzroka in lahko vključuje uporabo topikalnih zdravil in nekatere kozmetične posege za spodbujanje njihove rasti ter v redkih primerih kirurško presaditev obrvi. Nasprotno pa hipertrihoza obrvi predstavlja prekomerno rast obrvi, ki je pogosto genetsko pogojena ali pa je posledica hormonskih sprememb. Zdravljenje najpogosteje vključuje depilacijo oz. epilacijo obrvi ter po potrebi tudi njihovo lasersko odstranjevanje (3).
Polioza obrvi je pojem, ki označuje nenormalno izgubo pigmentacije v obrveh. Ta pojav je lahko posledica več dejavnikov, vključno z genetskimi predispozicijami, staranjem, avtoimunskimi boleznimi, s sočasno prisotnim vitiligom ali drugimi boleznimi, ki vplivajo na pigmentacijo kože ali dlak na telesu. Zdravljenje polioze obrvi je svojevrsten izziv, saj je to odvisno od osnovnega vzroka. V nekaterih primerih se lahko uporabljajo kozmetične rešitve, kot so ličila za zakrivanje belih dlačic. Za posameznike, ki želijo bolj trajne rezultate, so na voljo različni medicinski in kozmetični postopki za obrvi, me drugim tudi mikropigmentacija, ki lahko pomaga obnoviti videz obrvi. Pomembno je še poudariti, da se v nekaterih primerih vzrok polioze obrvi ne more odpraviti je zato zdravljenje usmerjeno zgolj v izboljšanje njihovega estetskega videza (3).
Demodex folliculorum so mikroskopske pršice, ki večinoma živijo v dlačnih mešičkih na obrazu pri vseh ljudeh, naselijo pa se lahko tudi na trepalnicah in obrveh in večinoma ne povzročajo težav. Le izjemoma lahko povzročajo bolezni, kot so rozacea in demodikoza, ki se kaže z rdečino, srbečico, luščenjem in občutljivostjo kože kot tudi z povečanim vnetjem dlačnih mešičkov ali z izpadanjem trepalnic ali obrvi. Zdravljenje z akaricidi je usmerjeno v zmanjšanje prekomernega razmnoževanja teh pršic ter zmanjšanje simptomov bolezni. Možnosti zdravljenja vključujejo uporabo raztopine benzil benzoata, kreme s permetrinom ali salicilno kislino ali ivermektinom, žveplova mazilo ter tudi gel z vsebnostjo metronidazola. V hudih primerih, med drugim tudi pri bolnikih s HIV-om, se lahko priporoča peroralni ivermektin (3, 4).
Bolezni las
Alopecija areata je bolezen z značilnim krožnim izpadanjem las. Ta lahko privede do plešavosti na lasišču, obrveh, bradi, trepalnicah ali drugih poraščenih delih telesa. Za obravnavanje alopecije areate so na voljo različne terapevtske metode. Ena od možnosti je uporaba injekcij, kjer se kortikosteroidi vbrizgajo neposredno v lasišče, s čimer se zmanjšuje vnetje in preprečuje nadaljnje izpadanje las. Poleg tega se lahko uporabljajo imunomodulatorna sistemska zdravila, kot so metotreksat, ciklosporin in azatioprin, ki se pogosto jemljejo peroralno, redkeje intravenozno, za lajšanje resnosti bolezenskega stanja. Presaditev las po metodi FUE (iz angl. follicular unit extraction) predstavlja učinkovito metodo za ponovno rast las na plešastih območjih, kjer se zdravi lasni mešički presadijo na prizadeta področja. Fototerapija, ki vključuje uporabo ozkih spektrov UV-svetlobe, se prav tako uporablja za zmanjšanje vnetja in spodbujanje rasti las (4).
Androgenetska alopecija je bolezen, ki nastane zaradi delovanja androgenih hormonov na lasne folikle. Čeprav je pogostejša pri moških, lahko prizadene tudi ženske. Pri moških je značilen umik lasne linije v sprednjem čelnem predelu in na področju lasnega vrtinca. Pri ženskah pa je značilno bolj difuzno redčenja las po celotnem lasišču. Za učinkovito obvladovanje tega stanja se uporabljajo različni pristopi. Zdravljenje tako vključuje uporabo specifičnih zdravil, kot sta minoksidil (pri moških in ženskah) ali finasterid (samo pri moških), ki lahko upočasnita izpadanje las in spodbudita rast novih. V nekaterih primerih se kot možnost uporablja tudi presaditev las po metodi FUE, ki omogoča trajno rešitev za obnovo las na prizadetih področjih lasišča (4).
Seboroični dermatitis lasišča je vnetna kožna bolezen, ki se kaže z intenzivnim srbenjem, luščenjem in rdečico na lasišču. Poleg tega lahko prizadene tudi druga poraščena področja, vključno z ušesi, čelom, obrvmi in brado. Lasišče pri tej težavi pogosto postane tudi občutljivo, kar dodatno prispeva k nelagodju. Za zdravljenje se uporabljajo specializirani šamponi z antimikrobnimi sestavinami, kot sta ketokonazol ali cinkov pirition, ki pomagajo uravnavati pretiran razrast mikroorganizmov na lasišču. V nekaterih redkejših primerih se lahko priporoča tudi uporaba kortikosteroidnih krem za nadzor vnetja in lajšanje simptomov. Pravilno zdravljenje se sicer vedno prilagodi potrebam posameznika in resnosti njegovega stanja (4).
Zaključek
S sodobnimi pristopi v dermatologiji ter izbranimi kozmetičnih metodami lahko učinkovito obvladujemo številne bolezni kožnih adneksov. Posvetovanje s preverjenimi strokovnjaki in individualni pristop k zdravljenju pa sta ključnega pomena za doseganje optimalnih rezultatov ter ohranjanje celovitega zdravja in estetskega videza kože
Reference
- Lee DK, Lipner SR. Optimal diagnosis and management of common nail disorders. Ann Med. 2022 Dec;54(1):694-712. doi: 10.1080/07853890.2022.2044511. PMID: 35238267; PMCID: PMC8896184.
- Patel BC, Joos ZP. Diseases of the Eyelashes. [Posodobljeno 3. aprila 2023]. V: StatPearls [spletni vir]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Dostopno na URL povezavi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537100/
- Mumford BP, Eisman S, Yip L. Acquired causes of eyebrow and eyelash loss: A review and approach to diagnosis and treatment. Australas J Dermatol. 2023 Feb;64(1):28-40. doi: 10.1111/ajd.13947. Epub 2022 Nov 1. PMID: 36320026.
- Wolff H, Fischer TW, Blume-Peytavi U. The Diagnosis and Treatment of Hair and Scalp Diseases. Dtsch Arztebl Int. 2016 May 27;113(21):377-86. doi: 10.3238/arztebl.2016.0377. PMID: 27504707; PMCID: PMC4908932.
**************************************************************************************************************************
Vzroki in sanacija vraščenih ter deformiranih nohtov
Avtorica: Slavica Bizjan1
1 (dodaj afiliacijo z ustanovo oz. ime podjetja/naslov podjetja/kraj/mesto/država)
Dopisna avtorica: Slavica Bizjan, strokovni sodelavec za nego nog, članica Združenja podologov Nemčije; e-mail: bizjan.co@siol.net
Ključne besede: vraščeni nohti, deformiran nohti, nohtna sponka, kirurško zdravljenje.
___________________
Uvod
Vraščen noht je pogost problem, ki lahko pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika.
Bolezen je deloma genetsko pogojena, vendar je večinoma odvisna od dejavnikov okolja.
Različni vzroki, kot je nepravilno striženje nohtov ali nošenje neustrezne obutve, lahko
prispevajo k razvoju te bolečine in neprijetnega stanja. (1).
Vzroki za vraščene in deformirane nohte
Vraščeni nohti so pogosto posledica več dejavnikov, ki lahko vplivajo na njihovo nepravilno
rast in vdiranje v kožo. Eden izmed glavnih vzrokov je nepravilno striženje nohtov, pri čemer
lahko prekratko striženje ali zaobljeni robovi nohta spodbudijo rast nohta v kožo namesto
navzven. Poleg tega lahko neustrezna obutev, zlasti tista, ki je pretesna ali neudobna, pritiska
na nohte in tkivo okoli njih, kar lahko povzroči vraščanje nohtov. Drugi dejavniki, kot so
poškodbe ali travma nohta, lahko spremeni njegovo naravno rastno smer in povzroči, da noht
začne rasti v kožo namesto navzven. Poleg tega ima nagnjenost k debelosti vpliv, saj ljudje s
prekomerno telesno težo običajno doživljajo večji pritisk na stopala in nohte, kar lahko poveča tveganje za vraščene nohte. Genetska nagnjenost k razvoju vraščenih nohtov in nekatere anatomske nepravilnosti stopala lahko prav tako vplivajo na to, kako nohti rastejo in se razvijajo. Pogosta športna aktivnost, zlasti pri tistih, ki pri tem obremenjujejo stopala, lahko povzročijo večje trenje in pritisk na nohte, kar vodi v njihovo vraščanje. Slaba higiena stopal, vključno z nepravilno nego stopal in nohtov, lahko poveča tveganje za razvoj vnetij ali okužb okoli nohtov, kar še poslabša problem vraščenih nohtov. Razumevanje teh vzrokov je zato ključno za učinkovito preprečevanje in zdravljenje vraščenih ter deforminiranih nohtov (1 , 2).
Stadiji vraščanja nohta
Vraščanje nohta lahko poteka skozi več stadijev, ki segajo od zgodnjih znakov do resnejših
zapletov. V začetni fazi se lahko pojavi rdečina, oteklina in bolečina okoli nohta. To je običajno posledica pritiska, ki ga izvaja rastoči noht na okoliško kožo. Nadaljnji razvoj lahko vključuje vnetje tkiva, ki obdaja noht, kar se lahko kaže kot izcedek ali gnojna tvorba. Če stanje napreduje, lahko noht prodre globlje v kožo in povzroči nastanek brazgotin ali celo okužbo. V resnih primerih vraščenega nohta lahko pride do kronične bolečine, omejene gibljivosti prstov in ponavljajočih se vnetij. Pomembno je zdraviti vraščeni noht v zgodnji fazi, da se prepreči nadaljnje poslabšanje in možne zaplete. Zdravniki, podologi, pedikerji ali drugi strokovnjaki s področja obvladovanja bolezni nohtov, lahko svetujejo pri izbiri ustreznega zdravljenje glede na stopnjo vraščanja nohta in individualne potrebe posameznika (2).
Zdravljenje vraščenih in deformiranih nohtov
Zdravljenje vraščenih in deformiranih nohtov je odvisno od resnosti problema. V blagih
primerih se lahko uporabljajo konzervativni pristopi, medtem, ko se v hudih primerih lahko
priporoči kirurški poseg. Konzervativno zdravljenje vključuje preventivne ukrepe, kot je
pravilno striženje nohtov, izogibanje neustrezni obutvi in redno nego stopal. Poleg tega se lahko pri blagih primerih priporoči uporabo posebnih obližev ali namakanje stopal v topli vodi za lajšanje vnetja (2, 3).
V primerih, ko konzervativni ukrepi niso dovolj učinkoviti ali ko je stanje že napredovalo,
lahko zdravnik predlaga kirurški poseg. Kirurško zdravljenje vraščenega nohta vključuje
delno ali popolno odstranitev nohta, da se omogoči pravilna rast. Ta postopek je lahko potreben, če je noht že prodrl globoko v kožo ali če se pojavljajo ponavljajoča se vnetja ali okužbe (3).
Zraven tega so nohtne sponke, znane tudi kot ortoniksije, postale priljubljena metoda za
zdravljenje vraščenih nohtov. Princip delovanja ortoniksij je v postopnem izvleku nohta iz
kože, kar omogoča pravilno rast nohta in oblikovanje nohtne plošče. Sponke se pritrdijo na noht in ustvarijo rahel vlek, ki preusmeri rast nohta (4).
Obstaja več vrst nohtnih sponk, ki se razlikujejo glede na material in način pritrditve (4):
- Kovinske sponke so običajno izdelane iz medicinskega jekla ali titanija, kar zagotavlja
trdnost in trajnost. Te sponke so primerne za vse tipe nohtov, ter so zelo učinkovite pri
preusmerjanju rasti nohta. Nastavitev je zelo enostavna, majhne hakeljčke zataknemo za
lateralni rob notne plošče. Moč sponke določa debelina žice. Kovinske sponke ostanejo na
nohtu, dokler ne dosežejo željeni rezultat zdravljenja in lahko omogočijo dolgoročno
korekcijo rasti nohta.
- Plastične sponke so narejene iz medicinskega plastike, ki je lahka, prožna in udobna za
nošenje. Te sponke so primerne za manjše in bolj občutljive nohte, ter so pogosto izbrane
zaradi svoje enostavne uporabe. Pritrdijo se na noht s pomočjo zaponk ali lepila, ki ne
poškoduje nohta. Plastične sponke so običajno diskretne in udobne za nošenje tudi med
vsakodnevnimi aktivnostmi.
- Kombinirane sponke združujejo prednosti tako kovinskih kot plastičnih sponk. Te sponke
so prilagodljive in se lahko uporabijo glede na individualne potrebe in stanje nohta. Na
primer, lahko imajo kovinsko osnovo za večjo trdnost in plastične obloge za udobje in
zaščito nohta. Kombinirane sponke omogočajo prilagodljivost pri zdravljenju različnih vrst
vraščenih nohtov in so lahko optimalna izbira za bolnike z različnimi potrebami.
Zdravljenje z nohtnimi sponkami je lahko učinkovito pri korekciji vraščenih nohtov brez
potrebe po kirurškem posegu. Izbira med različnimi vrstami nohtnih sponk je odvisna od
posameznega primera in ocene zdravnika ali specialista za stopala. Vsaka vrsta sponke ima
svoje prednosti glede na vrsto nohta, stopnjo vraščanja in želje pacienta glede udobja in
trajnosti. Pomembno je, da se pred uporabo nohtnih sponk posvetujete s strokovnjakom, ki vam bo svetoval najboljšo možnost glede na vaše specifične potrebe (4).
Zaključek
Če želimo preprečiti težave s vraščenimi nohti, je treba upoštevati nekaj preprostih ukrepov. Prvi korak je pravilno striženje nohtov, kjer je treba nohte rezati naravnost čez in pustiti nekaj milimetrov prostora med koncem nohta in kožo. Poleg tega je izbira pravilne obutve ključna; izogibajte se tesni obutvi, ki bi lahko pritiskala na nohte. Redna nega stopal, vključno s čiščenjem in vlaženjem kože, ter skrb za higieno nohtov, lahko tudi zmanjša tveganje za vraščene nohte. Prav tako je potrebno biti pozoren na morebitne genetske dejavnike ali anatomske nepravilnosti stopala, ki bi lahko prispevale k razvoju te težave. Redni pregledi pri specialistu za stopala so priporočljivi za odkrivanje morebitnih težav v zgodnjih fazah. Skrb za preventivo je ključnega pomena, saj nam omogoča, da ohranjamo zdravje naših nohtov in stopal ter preprečujemo neprijetne težave, kot je vraščanje nohtov. Zavedanje dejavnikov, ki lahko vodijo do te težave, nam omogoča pravočasno ukrepanje in ohranjanje udobja ter kakovosti življenja (5).
Reference
- Mayeaux EJ Jr, Carter C, Murphy TE. Ingrown Toenail Management. Am Fam Physician. 2019 Aug 1;100(3):158-164. PMID: 31361106.
- Mainusch OM, Löser CR. Eingewachsene Zehennägel – Optionen für die tägliche Praxis [Ingrown toenails-options for daily practice]. Hautarzt. 2018 Sep;69(9):726-730. German. doi: 10.1007/s00105-018-4253-z. Erratum in: Hautarzt. 2019 Jan;70(1):78. PMID: 30167709.
- Huang S, Wang J, Chen Z, Kang Y. Surgical interventions for ingrown toenail. Foot Ankle Surg. 2024 Apr;30(3):181-190. doi: 10.1016/j.fas.2023.12.003. Epub 2023 Dec 26. PMID: 38177051.
- Kruijff S, van Det RJ, van der Meer GT, van den Berg IC, van der Palen J, Geelkerken RH. Partial matrix excision or orthonyxia for ingrowing toenails. J Am Coll Surg. 2008 Jan;206(1):148-53. doi: 10.1016/j.jamcollsurg.2007.06.296. Epub 2007 Sep 18. PMID: 18155581.
- Antończak, Paweł & Jurzak, Magdalena & Adamczyk, Katarzyna & Gancarczyk, Agnieszka. (2015). Ingrown toenail: Pathogenesis, prevention and conservative treatment. Dermatology Review. 4. 343-348. 10.5114/dr.2015.53425.
************************************************************************************************************************
Laminacija obrvi in trendi ličenja
Avtorica prispevka: Katja Medved1
Recenzija: Milena Lorger
1Beautybear, Katja Medved s.p., katjamedved97@gmail.com
Ključne besede: laminacija, obrvi, trendi, ličenje
___________________
Umetnost laminiranja obrvi
Na področju lepote in kozmetike se trendi spreminjajo z leti. Toda eden od trendov, ki se je trdno obdržal, so popolno oblikovane obrvi. Obrvi pogosto imenujemo okvir obraza in tako kot lepo izdelan okvir izboljša umetniško delo, lahko lepo urejene obrvi poudarijo značilnosti obraza.
V zadnjih letih se je v svetu urejanja obrvi pojavila nova tehnika – laminiranje obrvi. Ta postopek je navdušil kozmetično industrijo in posameznikom ponuja rešitev za doseganje tako želenih “puhastih” in polnih obrvi, ki spominjajo na supermodele iz 90. let prejšnjega stoletja.
Kaj je laminiranje obrvi?
Laminiranje obrvi je polpermanentni postopek, namenjen izboljšanju videza obrvi s prestrukturiranjem dlačic obrvi. V nasprotju z japonsko metodo vrisovanja obrvi ali tetoviranjem obrvi, ki vključujeta dodajanje pigmenta na kožo, se laminiranje obrvi osredotoča le na preoblikovanje obstoječih dlačic obrvi.
Med postopkom se na obrvi nanese vrsta nežnih raztopin, ki zmehčajo in sprostijo lasne mešičke, kar kozmetičarki omogoči, da dlačice obrvi spremeni v želeno obliko. Obrvi se nato previdno počešejo navzgor in s posebnim lepilom namestijo na svoje mesto, kar ustvari iluzijo polnejših in gostejših obrvi z elegantnim in uglajenim videzom.
Prednosti laminacije obrvi
Ena od glavnih prednosti laminacije obrvi je, da lahko preoblikuje tudi najbolj neurejene in redke obrvi. Z ravnanjem in dvigovanjem dlačic na obrveh lahko s tem postopkom redke obrvi postanejo polnejše in bolj poudarjene ter ustvarijo iluzijo večjih in močnejših obrvi.
Laminacija obrvi ponuja rešitev, ki ne zahteva veliko vzdrževanja za te, ki iščejo dolgotrajne rezultate. V nasprotju s tradicionalnimi metodami urejanja obrvi, kot sta voskanje ali nitkanje, ki zahtevata pogosto vzdrževanje, lahko laminacija obrvi z minimalnim vzdrževanjem zdrži od štiri do šest tednov. Zato je to idealna izbira za polno zasedene in zaposlene ženske, ki še vedno želijo ohraniti popolno urejene obrvi.
Vsekakor je to vsestranski postopek, ki ga je mogoče prilagoditi željam in značilnostim obraza vsake posameznice. Ne glede na to, ali imate raje naraven videz ali drzne, izklesane obrvi, lahko usposobljena kozmetičarka prilagodi postopek tako, da dosežete želeni rezultat.
Je laminacija obrvi primerna za vsakogar?
Čeprav je laminiranje obrvi na splošno varno za večino ljudi, je treba pred posegom upoštevati nekatere dejavnike. Posamezniki z občutljivo kožo ali alergijami na izdelke, ki se uporabljajo med postopkom, niso primerni kandidati za laminiranje obrvi.
Pred laminiranjem obrvi se morate posvetovati z usposobljeno in izkušeno kozmetičarko, ki lahko oceni, ali ste primerni za ta tretma.
Zaključek
Laminiranje obrvi je v želji po brezhibnih obrveh spremenilo pravila igre v lepotni industriji. Ta postopek, ki ponuja polpermanentno rešitev za doseganje polnih in izrazitih obrvi, je postal priljubljen med lepotnimi navdušenci, ki iščejo dolgotrajne rezultate z minimalnim vzdrževanjem.
Ne glede na to, ali želimo izboljšati svoje naravne obrvi ali doseči bolj izklesan videz, laminiranje obrvi ponuja prilagodljivo rešitev, ki ustreza našim željam.
NAJNOVEJŠI TRENDI LIČENJA:
Od močnega do vsakdanjega ličenja
Ličenje je že vrsto let oblika samo izražanja, ki posameznikom omogoča eksperimentiranje z barvami, teksturami in tehnikami za ustvarjanje videza, ki odraža njihov edinstven slog in osebnost. Z vstopom v novo obdobje lepote se svet ličil še naprej razvija, saj se vsako sezono pojavijo novi trendi, ki navdihujejo in navdušujejo lepotne navdušence po vsem svetu.
Manj je več
V zadnjih letih je opazen premik k sprejemanju naravne lepote in poenostavljanju rutine ličenja. Prihaja skinimalizem – trend, ki se osredotoča na doseganje sijoče polti z minimalno uporabo izdelkov. Torej lahke podlage, obarvane vlažilne kreme in lahke formule, ki poudarjajo naravno teksturo kože, medtem ko puščajo, da se nepravilnosti vidijo. Cilj je doseči svež videz obraza, ki izžareva lahkotno lepoto.
Grafični eyeliner
Na modnih brveh so se pojavili drzni, grafični eye linerji, ki tradicionalnim videzom oči dodajajo dozo dramatičnosti in ostrine. Od ostrih kril do geometrijskih oblik in vzorcev – možnosti za eksperimentiranje je neskončno. Ne glede na to, ali izberete klasično črno ali živahne barve, lahko z grafičnim eye linerjem sprostite svojo ustvarjalnost in z ličenjem oči podate drzno izjavo.
Enobarvno ličenje
Usklajevanje ličenja z uporabo istega odtenka na očeh, licih in ustnicah je trend, ki je vedno bolj popularen. Monokromatsko ličenje ponuja skladen in uglajen videz, saj ustvarja harmonično ravnovesje barv, ki povezuje celoten videz. Ne glede na to, ali imate raje nežne nevtralne ali živahne odtenke, lahko z enobarvnim ličenjem brez težav ustvarite enoten in eleganten videz.
Sijoča koža od znotraj
Sijoča koža je postala sinonim za mladost in vitalnost, ljubitelji ličenja pa si prizadevajo doseči sijaj, ki je osvetljen od znotraj. Osvetljevalci, osvetljevalne podlage in razpršila za ustvarjanje rosnega/mokrega videza so bistvena orodja za doseganje tega želenega sijaja. Ne glede na to, ali imate raje nežen lesk ali bleščeč poudarek, sijoča koža doda celotnemu videzu ličenja pridih sijaja in razsežnosti.
Izrazite in drzne ustnice
Čeprav bodo gole ustnice vedno imele svoje mesto v svetu lepote, so to sezono v ospredju izrazite ustnice. Od živahnih rdečih do globokih in temnih odtenkov, kot sta modra in vijolična. Drzne barve ustnic so navdušile modne steze in socialna omrežja. Z drznimi ustnicami ne popestrimo le svojega videza, ampak z njimi izražamo tudi svojo samozavest.
Zaključek
Medtem ko brskamo po svetu ličil, ti trendi ponujajo vpogled v trenutno lepotno industrijo, v kateri ustvarjalnost ne pozna meja. Ne glede na to, ali vam je všeč skinimalizem, eksperimentirate z grafičnim črtalom za oči ali si privoščite drzne ustnice, trendi ličenja služijo kot platno za samo izražanje in osebni slog. Ličenje je raziskovanje, eksperimentiranje in zabava, trendi pa se bodo vedno spreminjali z leti.
*************************************************************************************************************************
Prepoznavanje in zdravljenje hiperpigmentacij
Avtorica prispevka: Elena Bogatyrova1
1 Allure Beauty Slovenija, Dunajska cesta 242,
1000 Ljubljana www.allurebeauty.eu
Dopisna avtorica: Elena Bogatyrova, Ph.D, BSc Cosmetology; office@allurebeauty.eu,
Ključne besede: hiperpigmentacija, kemični pilingi, zaviralci melanina, lasersko zdravljenje.
___________________
Uvod
Melanociti so celice, ki se nahajajo v bazalni plasti povrhnjice (epidermisa) in proizvajajo melanin – pigment, ki daje koži barvo. Hiperpigmentacija je stanje, ki ga povzroča prekomerna proizvodnja melanina. To lahko nastane zaradi večjega števila melanocitov ali njihove prekomerne rasti (proliferacije). Hiperpigmentacija se pogosto pojavi na obrazu, vendar lahko prizadene tudi druge dele telesa. Razumevanje vzrokov in pravilno zdravljenje hiperpigmentacije sta zato ključna za doseganje zdrave in enakomerno pigmentirane kože (1).
Prepoznavanje različnih vrst hiperpigmentacij
Pri prepoznavanju in zdravljenju hiperpigmentacije je pomembna pravilna identifikacija vzrokov za njen nastanek. Najpogostejše vrste hiperpigmentacije vključujejo solarno hiperpigmentacijo, hormonsko hiperpigmentacijo, hiperpigmentacijo po aknah, hiperpigmentacijo po poškodbah ter tisto, ki jo povzročajo stres, zdravila in proces staranja. Pomembno je razlikovati med omenjenimi vrstami hiperpigmentacije, saj se lahko pristopi k zdravljenju razlikujejo glede na njihovo etiologijo (1, 2).
Solarna hiperpigmentacija je posledica kroničnega prekomernega izpostavljanja sončnim žarkom brez ustreznega zaščitnega faktorja. Sončni žarki namreč spodbudijo melanocite k povečani proizvodnji melanina, kar povzroči temne madeže ali pegice na koži, zlasti na obrazu, rokah in drugih delih telesa, ki so najbolj izpostavljeni soncu (2).
Hormonska hiperpigmentacija se običajno pojavi med nosečnostjo (imenujemo jo tudi melazma ali “nosečniške pege”) ali pri jemanju hormonskih zdravil, kot so kontracepcijske tabletke. Hormonske spremembe lahko vplivajo na aktivnost melanocitov in povzročijo temnejše madeže na koži, običajno na obrazu (2).
Akne lahko na koži pustijo temne madeže ali brazgotine, imenovane povnetna hiperpigmentacija ali hiperpigmentacija po aknah. Ta je posledica vnetja kože in presežne proizvodnje melanina v območjih, kjer so bili prisotni mozolji ali akne, pogosto tudi zaradi nepravilnega čiščenja kože in stiskanja mozoljev (1, 2).
Po poškodbah kože, kot so ureznine, opekline ali brazgotine, se lahko pojavi hiperpigmentacija, ki ji pravimo hiperpigmentacija po poškodbah. Koža reagira na poškodbe z večjo proizvodnjo melanina, kar lahko privede do temnejših obarvanj na prizadetem območju (1).
Drugi dejavniki, kot je dolgotrajen stres, lahko vplivajo na hormonsko ravnovesje in sprožijo stresna, zdravilna in starostna hiperpigmentacijo. Poleg tega določena zdravila ali naravno staranje kože lahko povzročijo tudi spremembe v pigmentaciji, zaradi česar se na koži pojavijo temni madeži (1).
Pri prepoznavanju in oceni hiperpigmentacij je treba postaviti nekaj ključnih vprašanj (2):
- Kako dolgo ima posameznik hiperpigmentacijo?
- Kaj je povzročilo njeno pojavljanje?
- Ali se je stanje sčasoma poslabšalo ali spreminjalo?
- Kako je bil odziv kože na prejšnja zdravljenja?
- Ali obstajajo določene navade, ki bi lahko vplivale na poslabšanje hiperpigmentacije, na primer izpostavljanje soncu ali uporaba hormonskih zdravil?
- Kakšen je tip kože pri posamezniku?
- Ali posameznik redno uživa kakšna druga zdravila?
- Ali je vzrok za hiperpigmentacijo še vedno prisoten?
- Ali je oseba pripravljena slediti navodilom zdravljenja in upoštevati preventivne ukrepe, predvsem v smislu izogibanja prekomernemu izpostavljanju soncu?
Zdravljenje hiperpigmentacij
Pri zdravljenju hiper pigmentacije je ključnega pomena prilagodljiv pristop, ki je usmerjen glede na specifično vrsto hiperpigmentacije in posameznikove potrebe. Na voljo je več terapevtskih možnosti, med katerimi se najpogosteje uporabljajo kemični pilingi in zaviralci melanina. Luščenje kože s pomočjo kemičnih pilingov je učinkovit način za zmanjšanje vidnosti obstoječih madežev hiperpigmentacije. Z uporabo pilingov namreč ne odstranjujejo le odmrlih kožnih celic, temveč spodbujamo obnovo kože, kar lahko zmanjša videz temnih madežev (3).
Zaviralci melanina (npr. inhibitorji encima tirozinaze) delujejo preventivno, saj zmanjšujejo produkcijo melanina v koži, s čimer se zmanjša tveganje za nastanek novih madežev. Poleg teh metod se lahko pri zdravljenju hormonske hiperpigmentacije ali tiste, ki jo povzročajo določena zdravila, uporablja kombinacija terapevtskih pristopov. To lahko vključuje uravnavanje ravno nekaterih hormonov v telesu ali prilagajanje siceršnje redne terapije pod nadzorom zdravnika (3, 4).
Za hiperpigmentacijo, ki jo povzroča stres, je ključnega pomena tudi psihološki pristop. Obvladovanje stresnih dejavnikov in učinkovito upravljanje s stresom lahko pomagata pri izboljšanju stanja kože. Pravilna nega kože je prav tako ključna pri zdravljenju hiperpigmentacije. Redno vlaženje in uporaba izdelkov, ki vsebujejo sestavine, kot so antioksidanti in nekatera sredstva za beljenje, lahko pomagajo izboljšati videz kože in zmanjšati hiperpigmentacijo (3, 4).
Poleg že omenjenih terapevtskih možnosti je lasersko zdravljenje še ena učinkovita metoda za zmanjšanje videza hiperpigmentacij. Laserska terapija deluje tako, da z usmerjenim snopom energije tarčno odstranjuje vidnetemne pigmentne madeže v koži. Glede na vrsto hiperpigmentacije in kožni tip posameznika se lahko izberejo različne vrste laserjev. Lasersko zdravljenje lahko pomaga pri odstranjevanju obstoječih temnih madežev, pri čemer se koža obnavlja in postaja bolj enakomerna v barvi. Dodatno lahko lasersko zdravljenje spodbuja proizvodnjo kolagena, kar pripomore k bolj zdravi in mladostni koži. Vendar pa je treba upoštevati, da lasersko zdravljenje ni primerno za vsakogar in lahko zahteva večkratne ponovitve za dosego želenega rezultata, odvisno od resnosti hiperpigmentacije (4).
Pri izbiri terapevtskih možnosti se dje vedno priporočljivo posvetovati se z dermatologom ali drugim strokovnjakom za kožne bolezni, da se določi najboljši pristop glede na individualne potrebe, želje in stanje kože. Individualiziran pristop k zdravljenju hiperpigmentacije lahko prinese najboljše rezultate in vodi do zdrave in enakomerno pigmentirane kože (4).
Zaključek
Prepoznavanje in zdravljenje hiperpigmentacije je kompleksen proces, ki zahteva celostni pristop in individualizirano obravnavo vsakega posameznika. Z ustrezno nego kože, uporabo primernih terapevtskih pristopov in spremljanjem odziva kože na zdravljenje je mogoče doseči izboljšanje in enakomerni ten kože ter tako povečati kakovost življenja posameznika.
Reference
- Thawabteh AM, Jibreen A, Karaman D, Thawabteh A, Karaman R. Skin Pigmentation Types, Causes and Treatment-A Review. Molecules. 2023 Jun 18;28(12):4839. doi: 10.3390/molecules28124839. PMID: 37375394; PMCID: PMC10304091.
- Wang RF, Ko D, Friedman BJ, Lim HW, Mohammad TF. Disorders of hyperpigmentation. Part I. Pathogenesis and clinical features of common pigmentary disorders. J Am Acad Dermatol. 2023 Feb;88(2):271-288. doi: 10.1016/j.jaad.2022.01.051. Epub 2022 Feb 11. Erratum in: J Am Acad Dermatol. 2023 Apr;88(4):963. PMID: 35151757.
- Ko D, Wang RF, Ozog D, Lim HW, Mohammad TF. Disorders of hyperpigmentation. Part II. Review of management and treatment options for hyperpigmentation. J Am Acad Dermatol. 2023 Feb;88(2):291-320. doi: 10.1016/j.jaad.2021.12.065. Epub 2022 Feb 12. Erratum in: J Am Acad Dermatol. 2023 Jul;89(1):195. PMID: 35158001.
- Nautiyal A, Wairkar S. Management of hyperpigmentation: Current treatments and emerging therapies. Pigment Cell Melanoma Res. 2021 Nov;34(6):1000-1014. doi: 10.1111/pcmr.12986. Epub 2021 Jun 3. PMID: 33998768.
*************************************************************************************************************************
KAKO POZIRATI KAMERI
Avtor prispevka: Bojan Mihalič1
1KOPLAS d.o.o., Knafličeva ulica 18. 2000 Maribor
Ključne besede: GDPR, fotografija, tehnika, poziranje
_________________
Uvod
Soočimo se z objektivom (in posledicami)
Soočenje s kamero je za vsakega posameznika drugačna izkušnja, zato je dobro na to temo pogledati iz več aspektov:
- Amatersko in profesionalno (ko nas fotografirajo ali ko fotografiramo sami sebe).
- Načrtno ali nenačrtno (ko smo se za fotografiranje dogovorili, ali je šlo za “efekt presenečenja”).
- V skladu ali v konfliktu z GDPR (glede na družbeni status fotografirane osebe).
Poziranje kameri v smislu dogovorjenega (načrtovanega) fotografiranja:
- Priprava na fotografiranje (dogovor, izbor lokacije, stylinga, frizure, makeupa)
- Fotografiranje ali snemanje (razlike v poziranju in obdelavi)
- Fotografiranje ali snemanje (akcija, vedenje, pričakovanja in končni rezultat)
- GDPR v spregi z AI
Amatersko in profesionalno (ko nas fotografirajo ali ko fotografiramo sebe)
Razlika med amaterskim in profesionalnim fotografiranjem
Fotografiranje za potrebe dermatoloških in drugih medicinskih objav
– definicija fotografske podzvrsti
– tehnika fotografiranja
– specialni pristopi in naprave
– GDPR in ravnanje s fotografijami
Fotografiranje za dermatološke in druge medicinske namene običajno vključuje zajemanje visokokakovostnih slik kožnih stanj, lezij ali ran, da se dokumentira njihov videz in sledi spremembam skozi čas. Te fotografije se lahko uporabljajo za diagnozo, načrtovanje zdravljenja, spremljanje napredka zdravljenja, raziskave ali učne namene.
Pri fotografiranju za dermatološke ali druge medicinske namene je pomembno, da uporabite ustrezno osvetlitev, ostrenje in nastavitve fotoaparata, da zagotovite natančno predstavitev stanja kože. Prav tako je ključnega pomena pridobiti soglasje pacienta pred fotografiranjem in ohraniti zaupnost pacienta z varnim shranjevanjem in ravnanjem s slikami.
Zraven standardnih tehnik kliničnega fotografiranja se lahko za zajemanje podrobnih slik kožnih lezij uporablja posebna oprema, kot so dermatoskopi ali povečevalne naprave. Te slike lahko zdravnikom pomagajo pri postavljanju natančnih diagnoz in določanju najprimernejših možnosti zdravljenja za njihove bolnike.
Na splošno ima fotografija ključno vlogo v dermatologiji in drugih medicinskih področjih, saj zdravnikom zagotavlja dragocene vizualne informacije, ki lahko pomagajo pri ocenjevanju in obvladovanju različnih kožnih stanj.
Uživajmo v raznolikosti, ki nam jo nudi fotografija in ne bojimo se moči orodij,
ki so nam v zvezi z njo na voljo.
Izkoristimo moč fotografije v svojih dejavnostih na vse dovoljene načine.
*************************************************************************************************************************
Regulacije in neregulacije kozmetičnih storitev v salonih
Avtorica prispevka: Ksenija Pehlič Simončič1
1 Lepotni salon Studio K, Titova cesta 63, Maribor
Dopisna avtorica: Ksenija Pehlič Simončič, kozmetičarka, vizažistka, predsednica sekcije kozmetikov pri OZS, e-mail: ksenijapehlic30@gmail.com
Ključne besede: kvalifikacije, izobrazba, regulacije
___________________
Uvod
Opis sistemov klasifikacij in nekaj osnovnih pojmov
Kvalifikacije za poklic se izkazujejo z javnimi listinami, kot so: potrdila, spričevala, diplome, certifikati …
SOK oziroma Slovensko ogrodje kvalifikacij je enotni sistem v Republiki Sloveniji za razvrščanje kvalifikacij v ravni, glede na učne izide.
Določa tri vrste kvalifikacij, in sicer:
- izobrazba,
- poklicna kvalifikacija,
- dodatna kvalifikacija.
Kozmetika
Kozmetična nega, kakor tudi osebna nega vključujeta uporabo izdelkov, ki so namenjeni negi, ohranjanju zdravja, lepote in dobrega počutja uporabnika.
Kozmetično dejavnost tako lahko v grobem delimo na storitve (kozmetične storitve) in na prodajo, ter seveda tudi na proizvodnjo kozmetičnih izdelkov.
V Sloveniji po standardni klasifikaciji dejavnosti kozmetično dejavnost uvrščamo v kategorijo SKD 96.022 Kozmetična in pedikerska dejavnost.
Zakonodaja s področja kozmetične dejavnosti in kozmetičnih proizvodov meji na zdravstveno. Zato je pomembno zavedanje, da bo z nadaljnjim napredkom in razvojem stroke vse težje ločevati med kozmetičnimi in zdravstvenimi storitvami (ta problem je prisoten že sedaj). Težava nastaja zaradi zakonsko premalo urejenega področja oziroma zaradi odsotnosti predpisov.
Trenutno veljavna zakonodaja na področju kozmetike (OZS, 2020) je naslednja:
- Pravilnik o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje dejavnosti higienske nege in drugih podobnih dejavnosti, (Uradni list RS št. 104/2010) ki velja od vključno 2. 1. 2010 naprej.
- Obrtni zakon (Uradni list RS št. 40/2004, 102/2007, 30/2013 (36/2013 popr.)
- Uredba o določitvi obrtnih in obrti podobnih dejavnosti (Uradni list RS št. 63/13)
- Uredba o izvajanju Uredbe (ES) o kozmetičnih izdelkih (Uradni list RS, št. 61/13)
- Pravilnik o načinu označevanja cen blaga in storitev, Uradni list RS št. 63/1999, 27/2001, 65/2003
Kozmetična zakonodaja meji na področja:
- zdravil,
- medicinskih pripomočkov in
- biocidnih proizvodov (vključno s prehranskimi proizvodi in dopolnili).
Ta področja so urejena s posebnimi predpisi. V mejnih primerih, ko se neki kozmetični izdelek uporablja tudi kot izdelek z enega izmed zgoraj navedenih področij, si stranka pri odločitvi, ali gre za kozmetični izdelek ali ne, pomaga z definicijo kozmetičnega izdelka, področjem uporabe in namenom uporabe. V pomoč pri odločitvi je priročnik EU (Borderline Manual on the scope of application of the Cosmetics Regulation), v katerem so na podlagi dosedanje prakse obdelani posamezni primeri tako imenovanih mejnih proizvodov.
Zaključek
Ker se kozmetična stroka spreminja in ker prihaja do novih tretmajev, do novosti pri tehnikah in nenazadnje se tudi aparati pojavljajo v vseh oblikah in namenih, zato je težko prilagajat zakonodajo potrebam trga. Tu zakonodaja peša.
Pri regulaciji kozmetičnih storitev sledimo trendom, vendar smo mnogokrat prepočasni. Na tem področju se intenzivno dela in sčasoma boj
DERMANOVA