Izzivi Onychophagije
Urejene in negovane roke se vseskozi obdobja povezuje z “etiketo “osebne urejenosti vsakega človeka ne glede na spol. Od posameznika je v današnjem času pričakovano da poleg upoštevanja kriterijev zunanjega izgleda, upošteva tudi aktualne trende, ki se spreminjajo izjemno hitro iz obdobja v obdobje.
Strinjati se moramo da urejenost nohtov ni vedno povezano z dolgo dolžino nohtov ali da so obvezno nalakirani, urejeni nohti so lahko kratke dolžine vendar z skladno obliko na vseh prstih ter z negovalno obnohtno kožico in celotnim obnohtnim predelom. Zaradi določenih dejavnikov pa imajo posamezniki težnjo do križenja ali tako imenovanja “trganja” nohtov.
Ta težnja lahko posamezniku izzove določene psihološke težave ali dovede tudi celo do resnejših zdravstvenih zapletov, ki se jih morda posamezniki na prvi pogled morda niti ne zavedajo in jih bom omenila kasneje v članku. Tako v prvi vrsti se moramo vprašati iz kje izhajajo razlogi da posameznik prične z grizenjem nohtov.V večini primerov so psihološki dejavniki tisti, ki spodbudijo grizenje, vendar konkretnega razloga zakaj nekdo razvije navado ni. Konkretnega razloga zakaj nekdo razvije težnjo po grizenju ni, vendar ko se ta pri posamezniku začne jo je težko obvladati ali opustiti. Ko postane grizenje navada, to postopoma preide v spontano vedenje in je nezavedno. Tako se jo posameznik poslužuje kadar začuti negativno čustvo, je žalostna, zdolgočasena, v doživljanju stresa itd. Zelo tipično nezavedno grizenje v trenutkih kadar se lotevamo reševanje zahtevne naloge ali problema.
Grizenje nohtov ali puljenje nohtov s strokovno tujko imenujemo Onychophagia in Onlychomania, kar se uvršča med obsesivno kompulzivne motnje. Onychophagio bi lahko obrazložili, kot nekakšno prisilo, ki spodbudi grizenje nohtov in kožice. V veliki večini v dobi po 18 letu ta motnja upade, prične pa se običajno v zgodnjih mladostniških letih. Menim da je tovrstna problematika grizenje nohtov premalo izpostavljena težava, saj lahko pride do blagih in hujših problematik povezano z tem.
Osebe s hudim ali zapletenim kroničnim grizenjem nohtov, pri katerih je bila narejena celo psihijatična ocena, da sodijo med bolnike s psihopatološkimi simptomi. Kot rešitev resnih primerov je vsekakor tudi tudi izbira individualne psihoterapevtske terapije.
V študiji so opravili analizo bolnikov z klinično onychophagio kjer so ugotavljali do katerih simptomov prihaja. Rezultati raziskave so tako ugotovili vzdolžno melanonihija, v kar nekaj primerih je prišlo pride do macro lunule ali celo do simptomov tako imenovanega pterygium-a. V večini težav, ki se najpogosteje pojavljajo so periungualno luščenje, otrgnine ali pretrgane obnohtne kožice, ki lahko vodijo do krvavitev. Te lahko dovedejo tudi do resnejših infekcij krvi oz. sepse. V kontaminiranem podnohtju se nahajajo pomožne patogene bakterije in ostali mikroorganizmi, ki na posameznika prihajajo iz okolja. Med grizenjem prihaja do kontaktne točke neposrednega stika površine nohtov z slino in tako oseba neposredno vnese mikroorganizme v svoje telo. Tako oseba po vogerlikovi verigi okužbe postane potencialen “gostitelj” kjer se patogeni mikroorganizmi bodisi so to lahko patogene bakterije, viruse ali protozoe.
V določenem trenutku se osebe tudi odločijo da bi želeli odpraviti vizualno problematiko pogriženih, na primer zaradi določenega dogodka, sestanka, zmenek, razgovor za delo ali osebne odločitve. Pri tem morajo izbirati kompetentnega manikerja ki ima znanje tovrstno problematiko tudi reševati. Mojster, ki izvaja manikiro ima dolžnost stranki ustrezno svetovati in podati tudi navodila o nošenju, saj je ključnega pomena pri takih primerih pravilno in ustrezno svetovanje. Ob obisku se stranki svetuje, kakšna je lahko maksimalna dolžina glede na širino lateralnih stranic nohta in celotne nohtne plošče, ki jo stranka ima. Nikakor ne smemo pretiravati in moramo biti v priporočljivih okvirjih. Končna oblika modeliranega nohta naj bi imela imitacijo naravnega nohta, zato se nagibamo k ovalni obliki. Le tako se lahko izognemo dodatnim poškodbam, obremenitvi na nohtu ter omogočimo, da se stranka privadi na nošenje podaljškov.
Predpostavljati moramo, da problematika kot so pogriženi nohti za manikerskega stilista predstavlja kar velik izziv in je potrebno veliko znanja in izkušenj za reševanje te problematike. Tako tukaj manikerski mojster kot virtuoz prevzame izjemno pomembno vlogo, da estetsko in stilsko preobrazi izgled nohtov in celotne roke. Končni rezultat mora biti estetsko dovršen in na vse zadnje obstojnost mora biti odlična.
Prav zaradi takšnih izzivov se od današnjega manikerja pričakujejo posebne veščine in znanja, da lahko s pravo izbiro materiala in tehnike tudi stranki omogoči negovan in estetsko dovršen videz, kljub deformacijami in problematika, ki jih stranka ima. Z posodabljanjem materialov se razvijajo tudi vedno nove tehnike za stiliranje nohtov. Kajti dodana vrednost dobrega nohtnega stilista je tudi to, koliko tehnike pozna in to znanje prilagaja na situacije določenih primerov v salonu. Nohtni stilist tehniko prilagaja na podlagi različnih dejavnikov od fleksibilnost nohta, delovno okolje stranke in od zahtevnosti primera. Pred izbiro tehnike in materiala je izjemnega pomena, da se temeljito očisti nohtna plošča in obnohtje. Maniker prepozna tip nohta ter skladno s tem prilagaja tudi izbiro tekočin ali base podlag za pripravo nohta. Poslužuje se lahko tehnik kot so lepljenje plastičnih konic, fiber vlakna, “gel tip” konice ki so narejene iz gela, podaljševanje z šablono itd.
Velikokrat slišim trditve, da je šablona ni ustrezna ali celo nepriporočljiv izbor tehnike, saj naj ne bi bilo dovolj obstojno ali čvrsto za nošenje. Vendar sama kot manikerski mojster menim, da je za tako kompleksen problem kot so pogriženi nohti in pravilno postavitev šablone pomembno več številnih dobrih izobraževanj, veliko vaje in predvsem tudi dobre šablone za namestitev. Kajti ključ obstojnega in dobrega podaljška je tehnično pravilno postaviti šablono . Zakaj menim, da je šablona dobra izbira tehnike predvsem zato, ker maniker lahko šablono do prilagaja obliki naravnega nohta ter končni stilirani obliki ki jo stranka želi. Pri izbiri materiala kot že povedano moramo prilagajati naravnemu nohtu, vendarle pa moramo biti pozorni, da je material s katerim modeliramo, dobro fleksibilen in prožen.
Ravno zaradi obsežnosti teme, bi bilo izjemno pomembno razglabljati v večjem obsegu še naprej. Ponekod dobivam občutek, da je to tema o kateri se nerado govori, ali je priporočljivo izvajati storitev v takih primerih ali ne. Dejstvo je, da je to krog strank, ki iščejo pomoč za težavo, ki jo manikerji lahko ponudijo. Ravno priporočljivo je obiskovati manikerski salon, kjer maniker oskrbuje površino tudi v higienskem stanju, da ne pride do zgoraj navedenih patoloških simptomov ter poskrbi tudi za estetski videz. Prav tako v veliko primerov z pomočjo nošenja podaljškov ali urejenimi nohti stranka postopoma tudi odvadi krizenja in posledično tud preneha. Maniker je strokovnjak in mora znati voditi kozmetični problem do končne uspešne realizacije estetskega videza. Je odgovorno delo, ki vključuje mnogo izkušenj, znanja, psihologije, vodenje procesa in svetovanje stranki.
Lorena Delbello
International Master Educator
Viri
Lee DK, Lipner SR. Update on Diagnosis and Management of Onychophagia and Onychotillomania. Int J Environ Res Public Health. 2022 Mar 13;19(6):3392. doi: 10.3390/ijerph19063392. PMID: 35329078; PMCID: PMC8953487.
https://masternail.it/manicure (10.6.2023)
Singal A, Daulatabad D. Nail tic disorders: Manifestations, pathogenesis and management. I.J Dermatol Venereol Leprol. 2017 Jan-Feb;83(1):19-26
Tanaka O.M., Vitral R.W., Tanaka G.Y., Guerrero A.P., Camargo E.S. Nail biting, or onychophagia: A special habit. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2008;134(2):305–308.