Vraščen noht: vzroki, zapleti in metode saniranja
Vraščen noht je ena od najpogostejših težav, zaradi katere stranke poiščejo pomoč v pedikerskem ali podološkem salonu. Za uspešno izbiro tehnike sanacije in izvedbo le-te, pa pediker/podolog potrebuje nemalo znanja, veščin in izkušenj. Po naših izkušnjah je največja težava, s katero se strokovnjak srečuje, v katerem primeru se poslužiti določene tehnike sanacije. Zato je ključno poznavanje anatomije stopala, vzrokov, ki privedejo do vraščanja, faz vraščanja, različnih oblik vraščanja …
V članku smo tako pripravili nekaj pomembnega znanja, ki ga mora pediker/podolog posedovati za opravljanje svojega dela. Najprej si bomo pogledali na kratko anatomske specifike stopala, kot so koža v obnohtnem kanalu in struktura nohta, si pogledali definicijo vraščenega nohta, različne vzroke vraščanja, na koncu pa pregledali metode saniranja, ki se uporabljajo predvsem v evropskem prostoru.
KOŽA V OBNOHTNEM KANALU
Obnohtni kanal je prostor med kožo in nohtom, kjer noht raste. Koža v obnohtnem kanalu je občutljiva in dovzetna za različne težave, kot so vnetje, draženje ali okužba. Nekateri pogosti problemi, povezani s kožo v obnohtnem kanalu, vključujejo vnetje obnohtnega kanala (paronihija), vraščen noht in dermatitis.
NOHT
Noht je trdna plošča, ki pokriva konico prstov na rokah in nogah. Sestavljen je iz keratiniziranih celic, ki se premikajo od korenine nohta proti konici. Noht je sestavljen iz naslednjih delov: koren nohta, matrica, nohtna plošča, prosti rob in obnohtna kožica. Noht ima zaščitno in senzorično funkcijo ter je pomemben pri opravljanju različnih nalog.
IDENTIFIKACIJA SPREMEMB NA STOPALU
Za samo uspešnost saniranja in kontroliranje uspešnosti je nujna pravilna identifikacija sprememb na stopalu, ki jih moramo beležiti v kartoteko stranke in spremljati tekom terminov sanacije. Skoraj nikoli se nam ne bo zgodilo, da bomo vraščen noht sanirali v enem terminu, ampak je potrebno kar nekaj napora in časa, da se vraščen noht uspešno sanira.
Pri pregledu stopala je pomembno upoštevati statiko stopala ter podrobno pregledati kožo, prste, nohte, obnohtne kanale in morebitne okužbe. Pomembni podatki vključujejo tudi anamnezo stranke, vključno s sladkorno boleznijo, zdravili proti strjevanju krvi, starostjo, prejšnjimi boleznimi, prehranjevalnimi navadami, prirojenimi ali pridobljenimi spremembami na stopalih ter uporabo nogavic in čevljev.
VRAŠČEN NOHT
Vraščen noht (unguis incarnatus) je noht, ki je globoko umeščen v obnohtni kanal s povečano lateralno krivino. Vraščen noht lahko povzroči bolečino, vnetje, okužbo ter v skrajnih primerih celulitis in osteomielitis. Vraščen noht lahko prizadene različne populacije, najbolj razširjen pa je med moškimi, najstniki in nosečnicami.
VZROKI:
- Nepravilno krajšanje nohta: pretirano krajšanje prostega robu nohta v obnohtni kanal.
- Anatomska nepravilnost stopala ali prstov, npr. hallux valgus, stopalo v everziji (Pes valgus), prekrižani prsti (Digitus superduktus).
- Genetsko pogojene dispozicije.
- Neustrezna obutev, pretesne nogavice.
- Izrazita prečna ukrivljenost nohtne plošče: npr. rol-nohti.
- Sprememba v debelini in teksturi nohtne plošče, npr. glivične okužbe, psoriaza, starostna zadebelitev.
- Hormonske spremembe, npr. puberteta, nosečnost, menopavza.
- Sladkorna bolezen.
- Nekatera zdravila, npr. izotretionin, zaviralci epidermalnega rastnega faktorja …
- Reakcija na dolgotrajno vnetje v nohtnem kanalu, npr. zaradi paronihije
- Poškodbe.
ZAPLETI
Nesanirani ali nepravilno sanirani vraščeni nohti lahko povzročijo različne zaplete. Vnetje obnohtnega kanala oz. paronihijo običajno povzročajo stafilokoki, kandida ali površinski dermatofiti. Pojavi se lahko brazgotina na okoliški koži in nohtni gubi. Resnejše okužbe lahko povzročijo celulitis in osteomielitis. Pri sladkorni bolezni se poveča tveganje za hujše oblike okužbe in amputacijo. Drugi možni zapleti so razjede, rane, izguba prekrvitve v stopalu in odmiranje tkiva.
Metode saniranja vraščenega nohta
V svetu se trenutno uporablja veliko število bolj ali manj učinkovitih metod saniranja vraščenega nohta. V prvi vrsti se delijo na medicinske in podološke. Medicinske so v večini fokusirane na različne oblike operativnih posegov samega nohta ali blazinice ob nohtu ter na različne antiseptične kopeli ter antibiotično zdravljenje.
Medtem se podološke tehnike delijo na:
- Klasično sanacijo: odstranitev vraščenega koščka nohta ter odstranjevanje keratoze v obnohtnem kanalu.
- Tamponiranje: z različnimi materiali (Copoline, Ligasano, Sulci) naredimo pregrado med obnohtnim kanalom in ostrim robom nohta ter na ta način zmanjšamo trenje.
- Korekcijo nohtov oz. otroniksijo: pri katerem se fokusiramo na trajno spremembo v rasti nohta. Uporabljajo se medicinske sponke, ki se delijo na lepilne sponke, enodelne žične sponke, dvodelne in trodelne vzmetne žične sponke.
- Taping: z uporabo različnih materialov za taping se z lepljenjem trakov odmika blazinice stran od nohta in s tem zmanjša pritisk nohta v obnohtni kanal. Trenutno se največ uporabljata dve metodi: klasična in japonska metoda tapinga vraščenega nohta.
Žal je v tem članku premalo prostora, da bi se vse tehnike lahko podrobno predstavili in prikazali način dela z njimi. Zaradi tega je v pripravi poseben priročnik, kjer bo zelo podrobno zajeto znanje npr.:
- Anatomija stopala
- Higiena
- Vraščen noht,
- Instrumenti in pripomočki za sanacijo
- Metode saniranja
- Nasveti za nego vraščenega nohta doma
- Specialne tehnike sanacije vraščenega nohta.
Priročnik bo prvi letak v slovenskem jeziku, zato ga priporočamo vsem, ki se pri svojem delu srečujete z vraščenimi nohti. Če želite biti med prvimi, ki boste izvedeli, kdaj bo priročnih izšel, vas vabimo, da se prijavite na novičke, in sicer tako da nam napišete svoje podatke na elektronski naslov: info@nogoped.si, pod zadevo pa napišite Priročnik.
Monika Sadar
Profesorica kozmetičnih predmetov na srednji in višji šoli, vodja pedikerskih centrov NogoPed