Koža je organ, ki deluje kot ščit pred zunanjim svetom. Vsak dan prejme na stotine mikro poškodb zaradi sonca, onesnaževalcev in dotikov, ki kožo poškodujejo. S staranjem in prezgodnjim foto staranjem se hitrost in sposobnost obnavljanja povrhnjice drastično zmanjšujeta. Stara koža ima zato bistveno spremenjeno funkcionalnost, ter manj enoten in sijoč videz zaradi kopičenja odmrlih celic na povrhnjici.
Piling ali luščenje kože je tehnika odstranjevanja odmrlih kožnih celic z namenom spodbujanja regeneracije in obnove celic, zato lahko rečemo, da je to eden od najučinkovitejših anti-aging postopkov. Piling obsega različne metode oziroma postopke, s katerimi želimo doseči celično obnovo poroženele plasti v estetske namene. Z luščenjem izboljšamo biomehanske funkcije kože, znake staranja ter poskrbimo za sijaj in gladkost kože.
Za katero izvedbo pilinga se odločimo je odvisno od trenutnega stanja povrhnjice in rezultatov, ki jih želimo doseči. Strokovnjak po temeljiti analizi oziroma diagnozi kože individualno izbere primerno tehniko in vrsto pilinga za posameznika. V veliko pomoč so moderne diagnostične naprave za analizo kože, ki omogočajo meritve različnih parametrov in tudi shranjevanje slikovnih prikazov anomalij na povrhnjici.
Za lažje razumevanje tehnike luščenja razvrstimo pilinge glede na vrsto sredstva za piling in stopnjo dosežene globine učinkovanja:
POVRŠINSKI PILING
- Primarno delovanje je na zgornji plasti povrhnjice.
- Lahko doseže globino 0,06 mm.
- Uporablja se na estetskem področju in najpogosteje uporabljene tehnike so ščetkanje, ultrazvočni piling, mikrodermoabrazija z diamantno konico ali kristali aluminijevega oksida ter nekateri kozmetični pilingi s kemičnim ali encimskim delovanjem.
SREDNJE GLOBOK PILING
- Sposoben odstraniti celotno povrhnjico plasti do bazalne lamine.
- Lahko doseže globino od 0,45 do 0,60 mm.
- Uporablja se na medicinskem področju in najpogosteje uporabljene tehnike so intenzivni kemični pilingi z zelo visokimi odstotki in zelo nizkim pH.
GLOBINSKI PILING
- Povrhnjica in papilarni dermis se v celoti odstranijo in po možnosti dosežejo retikularni dermis.
- Lahko doseže globino 0,8 mm.
- Uporablja se na medicinskem področju in najpogosteje uporabljene tehnike so visoko koncentrirani kemični pilingi, CO2 laser, erbijev YAG laser za obnavljanje površine in dermoabrazija z uporabo zelo grobega brusa. Po izvedbi je potrebno več dnevno/ tedensko okrevanje.
V kozmetičnih salonih se poslužujemo varnih postopkov in zato je najpogostejša uporaba površinskih kislinskih pilingov, kjer dosežemo takojšnje vidne rezultate. V zaporedju nekaj terapij 2-3 dosežemo klinično primerljive rezultate v primerjavi z agresivnejšimi medicinskimi postopki, ki zahtevajo bistveno dolgotrajnejše okrevanje.
Najpogosteje se pri estetskih pilingih uporabljajo alfahidroksi kisline ali AHA. To so karboksilne kisline, ki vsebujejo hidroksilno skupino OH, vezano na ogljikov atom, ki meji na karboksilno skupino COOH, imenovano alfa ogljik, od koder izvira ime.
Te karboksilne kisline so topne v vodi in jih naravno najdemo v številnih živilih, kot je glikolna kislina v trsnem sladkorju, mlečna kislina v mleku, citronska kislina v citrusih, jabolčna kislina v jabolkih in mandljeva kislina v grenkih mandljih.
Glavni fiziološki učinki, ki jih povzročajo kislinski pilingi na koži:
- Olajšanje razgradnje dezmosomov, kar pospeši proces obnove in deskvamacija korneocitov
- Povečanje celične proliferacije v povrhnjici.
- Spodbujanje proizvodnje citokinov v keratinocitih, ki nato spodbujajo nastanek novega kolagena s fibroblasti v dermisu.
- Povečanje tvorbe mukopolisaharidov, kot je hialuronska kislina.
- Izboljšanje penetracije kozmetičnih učinkovin
Vse od naštetega seveda prepriča strokovnjaka, da je uporaba kislin v kozmetične namene danes del modernega postopka pomlajevanja kože. Kako pa naj kislinske pilinge približamo končnemu potrošniku? Na prvem mestu je varnost pri izvedbi postopka, nato takojšnji in klinično merljivi rezultati ter možnost individualnega izbora glede na stanje/diagnozo kože in nujno podaljšana nega kože doma po izvedbi kislinskega pilinga.
Najpogostejše indikacije, ki so primerne za nego s kislinami v kozmetičnih salonih:
- globinsko čiščenje kože
- pusta, dehidrirana koža s pomanjkanjem kisika
- mastna, zadebeljena koža z razširjenimi porami
- posledice aken, kot so površinske brazgotine
- keratoza in milija
- znaki staranja kože
- foto postarana in poškodovana koža od sonca
- gube in izrazne linije
- površinska epidermalna pigmentacija
Zavedati se moramo, da vsaka izpostavljenost kemičnim pilingom pusti kožo razdraženo in ranljivo. Da bi preprečili neprijetne učinke, moramo kožo na kisline ustrezno pripraviti in takoj po pilingu koži dodati negovalne komponente, ki ohranjajo zdravo mikrobio/ mikrobiom.
Skeyndor formula PROBIOME PEEL uporablja 13 kislin iz različnih skupin:
Alfa-hidroksi kisline in keto kisline z obnavljalnim delovanjem, kot so glikolna, mlečna, mandljeva in piruvična. Polikarboksilne kisline, polihidroksi kisline z antioksidativnim delovanjem, kot so jantarna, jabolčna, citronska, askorbinska ali z vlažilnim delovanjem, kot sta glukonska in laktobionska
Fenolne kisline z belilnim delovanjem, kot sta šikimična in HPPA (hidroksifenoksipropionska kislina) in delovanjem proti staranju, kot je galna kislina.
Teh 13 molekul kislin je združenih v 5 specifičnih koncentratov PROBIOME PEEL, ki uspešno tretirajo najbolj iskane storitve v kozmetičnem sektorju: hidracijo, občutljivost, svetilnost, madeže, pore, akne in gube. Vsak koncentrat vsebuje 3 do 5 kislin v koncentraciji od 35 do 40 % in pH 3,0, ki ga kože razmeroma dobro prenašajo, saj lahko negujemo večino tipov kože, ki potrebujejo te tretmaje, brez dolgega celjenja ali stranskih učinkov. Po več kot dveh letih raziskav in dermatoloških testiranjih je Skeyndor kreiral linijo kislinskih pilingov, ki je varna tako za terapevta kot za posameznike na kislinskih terapijah.
Salonska terapija je najučinkovitejša v treh zaporednih ponovitvah; z vmesno 21 dnevno pavzo.
PROBIOME PEEL je unikatna linija pilingov, ki regenerira in neguje kožo med tretmajem in po njem
zahvaljujoč visoko koncentriranemu multibiotičnemu kompleksu in določenih vitaminov, ki uravnovesijo in obnovijo mikrobiom kože, kar je ključnega pomena po kislinskem pilingu, da ohranimo zdrav in sijoč videz. Po vsaki kislinski negi stranki podarimo set proizvodov za 7-10 dnevno nego doma. S tem pristopom dosežemo opazno boljše rezultate; predvsem pa stranka občuti udobje, pomiritev in vlaženje na svoji koži.
Mateja Šinkovec, trener kozmetike
Skeyndor Slovenija
BIS d.o.o
M: 04 2487 22 22
E: info@bis.si
I: www.e-kozmetika.si