Povejte nam nekaj o sebi? Prosti čas. Kje si nabirate energijo za delo?
Poleg vsega naštetega sem še vlogerka-začetnica ))). Vodim svoj vlog v slovenščini in v ruščini. Veliko govorim o zdravju in mladosti, ponujam ogromno tehnik za samopomlajevanje obraza in samopomoč za telo. V prostem času greva s hčerko na Obalo, vabim na obisk prijateljice ali v tišini in miru berem knjige in gledam filme. Energijo mi dajejo skrb zase, jutranja vadba, delo na svoji duhovnosti in mentalnosti ter meditacija in vodena ericksonovska vhipnoza. Meditiram vsak dan. Meditacija je postala del mojega življenja.
Kaj vas je privedlo v Sloveniji in zakaj Slovenija?
V Sloveniji živim že dobrih 10 let. Sem se poročila in preselila iz Krima, kjer sem preživela svojo mladost. Na začetku ni bilo enostavno… Zelo kmalu sva z možem dojela, da najina zveza ne bo uspela. Tako dasva se poldrugo leto po poroki sva s hčerko preselili iz Štajerske v Ljubljano, kjer sem na novo začela svojo pot z glavo polno ambicijoznih idej.
Kako se je začela vaša poklicna pot in kako je potekala
Začela sem tako, da sem opravljala dve službi. Eno od njih je bila v Domu starejših občanov Fužine, kjer sem delela kot strežnica. Ta služba in odnos s strani kolegic in nadrejenih mi je dal vedeti, da nisem strežnica. Vse to mi je dalo močen zagon, da sem leta 2013 odprla svoj s.p., Studio Viktorija in začela svojo poslovno pot.
Nam zaupate, kje ste pridobili izobrazbe? Kaj je vaše primarno zanimanje?
V Slovenijo sem prišla s poklicem Telesna rehabilitologinja, doma sem končala Tavrijsko nacionalno Univezo Vernadskega V.I., vendar slovenski zakoni ne priznajo te kvalifikacije, zato je bilo moje izobraževanje v Sloveniji neizogibno. Vse, kar sem lahko izvajala je bila zelo kakovostna masaža. Že v enem mesecu sem pridobila ogromno število strank, ki so se množično odzvale na moje tretmaje. Dober glas seže v 9 (se mi zdi :))) ) vas … Delala sem po 12 ur in kmalu razumela, da, če ne bom kaj spremenila, ne bom dolgo vzdržala takšnega tempa.
In tako sem se leta 2015 odločila vpisati v kozmetično šolo Zavod AI. Čez eno leto sem postala kozmetičarka. To delo mi je bilo zelo všeč, vendar sem imela občutek, da me ne izpopolnjuje v tolikšni meri, kot si želim. Še vedno sem imela ogromno povpraševanja po protibolečinski masaži hrbta, katero izvajam res fenomenalno! Ampak nisem le maserka, sem terapevtka. Z vso svojo dušo si želim pomagati ljudjem. Zato sem leta 2019 začela s postopki za priznanje moje diplome telesne rehabilitologinje. Lani aprila sem praznovala uspešno zaključeni strokovni izpit iz fizioterapije.
Medtem, ko sem se pripravljala na ta izpit, sem dobila informacije o Akademiji medicinske kineziologije in manualne terapije v Moskvi. Znane, ki jih ponuja ta Akademija je na zelo visokem nivoju. Osredotočimo se najti vzroke za nastanek bolečine v telesu in okvare gibalnega sistema. Na primer, ko boli rama, se vzrok bolečine lahko nahaja v medenici ali stopalu.
Zraven tega, je medicinska kineziologija razkrila skrivnost staranja in razložila, kako jo lahko odložimo ali se celo drastično pomladimo, zgladimo gube, dvignemo veke, lica, znebimo se drugega podradka, izboljšamo obris obraza itd. V celoti sem se posvetila tej tematiki, odkrila množične tehnike pomlajevanja, ki so dostopne čisto vsaki osebi, ki bi si želela pomladiti svoj obraz brez skalpela in injekcij.
Vi lahko primerjate izobraževalni sistem pri nas in v tujini. V čem je razlika, kaj bi izpostavili?
Izobraževalni sistem od koder prihajam je veliko bolj zahteven predvsem v tem, da bodoče strokovnjake izobražujejo tako, da bi imrli širok pogled na delo, ki ga bodo v prihodnosti opravljali. Na primer, bodoči zdravniki morajo obvladati tudi alternativno medicino. Zato zdravniki predpisujejo pacientom zelišča in prehranska dopolnila, ponujajo načine zdravljenja iz narodne medicine. Vsak zdravnik specialist ima tudi nekaj pojma iz drugih specializacij in bo točno vedel, kam naj napoti pacienta. Ko sem se učila masaži na Medicinski univerzi so tečaj obiskovali tudi bodoči kirurgi z namenom pridobiti boljšo senzoriko v prstih.
Slabost takega izobraževanja pa je v absolutni preobremenitvi študentov, ampak se mi zdi, da se tak trud poplača v prihodnosti, ko človek začne opravljati svoje delo. Rusi govorijo, da je težko v učenju, ampak je lažje pri delu. In to še kako drži.
Predstavite nam vaš Studio Viktorija
V svojem studiu opravljam preglede stanja telesa, drže, telesne biomehanike in iščem razloge za pojavljanje bolečin v telesu. Nenazadnje iščem tudi razloge za nastanek deformacij, gub, asimetrij in oteklin na odrazu. Ko je vzrok najden, delam manualno korekcijo telesa in obraza. Učinki so vidni takoj, če tretma je izveden pravilno. V primeru, ke delam na obrazu ga tudi ustrezno pripravim na tretma, očistim, toniziram in uravnovesim Ph s pomočjo tonika. Po manualnem tretmaju naredim tudi manjšo nego za vlaženje in osvežitev obraza. Z mojo asistentko izvajava tudi terapevtske in protibolečinske masaže hrbta. Svojim strankam pokažem tudi vaje ali jih podučim o samomasaži, da nadaljujejo z delom na sebi tudi doma. Z namenom ponuditi čim več tehnik za obraz in telo sem ustvarila online Beauty club Evgenije Markež na platformi facebook, kjer predavam in poučujem svoje članice 3x na teden.
Kaj po vašem mnenju potrebuje kozmetičarka, da lahko kvalitetno opravlja svoje delo?
Predvsem znanje. In ne samo o koži, ampak tudi o anatomiji in funkcijah muskulature obraza in zgradbi lobanje, saj je od njih odvisno stanje kože. Mišice obraza so ohišje za kožo, lobanjske kosti pa ohišje, za mišice in koža. Če je okvir slab, potem se zruši celotna konstrukcija. Znanje o kozmetiki in je seveda potrebno, vendar pa je potrebno tudi poznati anantomijo in funkcijo mišic in kosti lobanje.
Po vaše, kakšni so trendi v kozmetiki?
Danes se skoraj vsak proizvajalec trudi, da ima kozmetika čim več koristnih in naravnih sestavin. Najbolj učinkovita je kozmecevtika, ki terapevtsko deluje na kožo. Zdi se mi, da se zanimanje in potreba po filerjih in botoxu počasi umirja. Ženske prihajajo k spoznanju, da jim dolgoročno gledano taki tretmaji lahko tudi škodujejo in pospešijo staranje. Vsak pik v kožo je majhna brazgotina, čim več pikov – tem več brazgotin. Čez par let je pod površino kože ena sama brazgotina, ki, kot vemo, niti ni elastična, niti prekrvavljena. Zaradi tega koža izgubi napetost in sijaj, se izsuši in naguba.
Kaj svetujete za nego kože obraza in telesa?
Absolutno priporočam vsakdanjo 30-minutno funkcijsko vadbo, manualno obravnavo obraza in uporabo kakovostnih kozmetičnih proizvodov. In, seveda, vnos zadostne količine vode. Za vsako osebo je svoja količina vode. Izračun: 30 ml vode na vsakih 10 kg teže telesa. Na primer, če ste težki 70 kg, vaša količina vode 2,1 l. Poleti in med fizično aktivnostjo še kakšen liter več.
Kaj menite o estetskih operacijah, filerjih, botoxu …?
Če gre za hibo, poškodbo, nepravilnost …, ki se je drugače ne da odpraviti, potem sem 100 procentov za! Gremo naredit in si izboljšati življenje. Na primer, kože, ki se je že raztegnila in povesila, se ne da odpraviti. Zato je blefaroplastika za marsikoga rešitev. Vendar se je pred tem potrebno potruditi in manualno obdelati aponevrozo lobanje, čelo, popraviti držo. Garantiram, da se bodo veke dvignile. Če rezultat še vedno ne bo za vas zadovoljiv, potem ostane blefaroplastika.
O botoxu menim da je nedopusten za estetske posege. Prvo to je botulotoxin. Toksin! To pomeni strup. In naj govorijo kakorkoli v njegovo zaščito (da je količina zelo majhna, da se dela enkrat na 8-9 mesecev ipd.), dokler je o v organizmu, toksično vpliva nanj. Ne razumem ženske, ki pazijo, kaj jejo in pijejo, vendar poleg tega mirne duše hodijo na injekcije botoxa. Po eni strani zelo skrbijo za svoje telo, po drugi strani ga zastrupljajo. Botox je primeren, na primer, za otroško cerebralno paralizo, kjer gre se za neznosne bolečine v skrčenih mišiceh. Tukaj tveganja zaradi posledic botoxa odtehtajo.
Ali obstaja po vaše v Slovenijo sodelovanje med kozmetičarkami?
Menim, da ne. Kvečjemu konkurenca.
Pomlajevanje. Povejte nam kaj o tem?
Starost ni le številka v osebni izkaznici, ampak je sprememba visokih, mladostnih proporcij mehkega tkiva na obrazu in telesu. S časom se kosti lobanje stanjšajo, obrabijo, mišice pa skrčijo in migrirajo navzdol. Koža migrira skupaj z mišicami. Zato se obraz »povesi« in postara. Zraven tega, konstantne emocije reflektorno krčijo obrazne mišice. Na primer, če človek vidi nekaj smešnega, se na obrazu reflektorno skrčijo določene mimične mišice in mi dobimo nasmeh. Velikost napetosti mišic smeha bo odvisna od tega, koliko smešna bo situacija, zato dobimo ali rahli nasmešek, ali zelo širok nasmeh. Isto tako na obraz vplivajo negativne emocije, ki jih dobivamo pogosteje ali tzudi trajno. Zato obraz pridobi žalosten izraz, pojavi se nasolabialna obroba, kotički ustnic se spustij, lica se povesijo ipd. To je starost.
S telesom je princip enak. Se pa na telesu bolj poznajo bremena, ki jih nosi človek.
Kako je pomembna drža pri delu oziroma v življenju? Na kaj drža vpliva?
To je zelo obširna tematika, ki je vredna celotnega članka. Na kratko povem le to, da je v telesu vse povezano z vsem. Obraz se začne na podplatih. To je dobesedno tako. Če je podplat napet, se pojavijo vztrajne gube med obrvmi. Če je drža slaba, se pojavijo globoke gube na čelu, obesijo se zgornje veke in lica, obraz je vedno natečen. Slaba drža je slaba za zdravje in postara obraz.
Kaj menite o socialnih omrežjih? Čemu dajete prednost: kavici ali facebooku? Izmenjujete izkušnje s stanovskimi kolegicami?
Socialna omrežja so danes nujna za vodenje posla. Če te ni na socialnih omrežjih, te ni nikjer. Na facebooku in instagramu s primerno predstavitvijo svojega znanja, dela, talenta in osebnosti, se da pridobiti ogromno strank. Socialna omrežja gledam kot prostor, ki mi dovoli predstaviti sebe kot strokovnjaka in osebo. Delati je pa na tem, treba veliko. Povedati moram, da vodenje socialnih omrežij ni enostavna zadeva.
Prednost vedno dajem delu, ampak na kavico s prijateljico tudi grem. V življenju mora biti čas za delo in čas za užitek. Drugače človek izgori. Načeloma, izkušnje ne izmenjujem, ampak poučujem ljudi na svojih profilih v Instagram in Facebook in veliko se naučim tudi sama. To je nenehni proces pridobivanja in dajanja naprej.
Zelo ste aktivni na družbenih omrežjih – jemljete deljenje znanja kot vaše poslanstvo?
Absolutno. Že od nekdaj sem si želela izboljšati ta svet in polepšati življenje ljudi. Mislim, da mi uspeva.
Kje vidite prihodnost kozmetike?
V razvoju in pridobivanju novih znanj. Kozmetičarke se moramo naučiti ne le o koži, kozmetičnih proizvodih in aparatih, ampak o človeku kot celoti, ker kože ni mogoče ločiti od obraznih mišic, obraza ni mogoče ločiti od glave, glave ne od vratu, vratu od trupa, trupa od medenice, medenico od nog in noge od podplatov. Na obraz vpliva telo, zato pridobivanje je znanja o telesu nujno potrebno.
Ali imate občutek, da se stranke z leti spreminjajo?
Osebno pri meni ja. Čim dlje delam, tem bolj zahtevne in hkrati hvaležne stranke dobivam. To mi je čast, izziv in vzpodbuda za študirati in razvijati se naprej.
Kaj za vas pomeni tkolektiv? Kako izbirate sodelavce? Eni pravijo trda roka, drugi trdijo, da se mora delat na zaupanju s sodelavci oziroma zaposlenimi. Kaj je vaše mnenje?
Kolektivje zame del mojega življenja. Veliko časa preživimo skupaj, imamo iste cilje in interese, zato v službi mora biti lepo. Sodelavce izbiram predvsem po znanjih in po občutkih. Sem vesele narave, poštena in spoštljiva. Menim, da dober delavec mora dobivati dobro plačo, komplimente in pohvale. Znam pa tudi povedati svoje, če se naredi nekaj narobe. Zato sodelujem le s sebi podobnimi, »lahkimi« ljudmi, ki jim zaupam, oni pa meni. Le tako energija steče in se delo naredi z lahkoto in maksimalnimi možnimi učinki in rezultati.
Če bi lahko zavrteli čas nazaj bi kaj spremenili?
Edino, kar bi spremenila, bi se pri svojih 17 letih vpisala na Medicinsko Univerzo in ne na Pedagoško. Tako bi si prihranila čas in energio…
Kakšni so vaši načrti za prihodnost?
Rada bi odprla rehabilitacijski center, kjer bi ljudje dobivali zelo kakovostne storitve za zdravljenje telesa, pomlajevanje obraza in celjenje duše. To je moj največji načrt za prihidnost.
Kaj svetujete mladim, ki se podajajo na poslovno pot v kozmetiki?
Naj se ne ustavljajo v razvoju, študirajo, nadgrajujejo znanja in povezujejo med seboj. Naj bojo sodelavke, kolegice in ne konkurentke.
Še mogoče misel za konec
Če želiš biti inovativen, pridobiti dobro ime in postati pravi strokovnjak pri svojem delu, se je treba učiti in širiti horizonte svojega znanja. Če hočemo, da je naša panoga močna in spoštovana, se je treba poenotiti, izmenjavati znanja in se podpirati med sabo.
fizioterapevtka, kineziologinja, manualna terapevtka in kozmetičarka,
Evgenija Markež
Studio Viktorija