NEKOLIKO DRUGAČEN POGLED NA LEPOTE SLOVENIJE SKOZI MODNO ZGODBO
Številnim pogledom na Slovenijo in prikazom njenih lepot se je pred kratkim pridružil še en, nov, svež, drugačen. Ustvarili so ga študenti in študentke fotografije in kozmetike na Visoki šoli za storitve, ki so si za skupni zaključni projekt pri predmetih Reklamna in modna fotografija v študiju fotografije oz. Modno in fotografsko ličenje v študiju kozmetike izbrali projekt Na sončni strani Alp. Očarani nad našo naravo, nad raznolikostjo pokrajin ter značilnostmi naše majhne dežele so združili znanje in ustvarjalne moči ter ustvarili serijo čudovitih diptihov pokrajin in lepotnih (t.i. beauty) portretov.
Znani so mnogi poskusi, kako ujeti lepote Slovenije s fotografsko kamero, od krajinskih fotografij v različnih letnih časih, časih dneva, poigravanja svetlob in spogledovanja z etnografskimi, etnološkimi, kulturnimi, političnimi, dnevno-aktualnimi in drugimi vidiki. A na VIST – Visoki šoli za storitve so se študentki visokošolskega študija kozmetike Kristi Trošt in Ana Leban ter študenta visokošolskega študija fotografije Domen Jančič in Žiga Sagadin lotili te naloge drugače. Navdihnjeni z raznolikostjo in lepotami narave, dosežki njenih prebivalcev in vsem dobrim v njih so se odločili, da vse to poskusijo prikazati s serijo dvodelnih umetniških del – diptihov. Le-ti predstavljajo Slovenijo skozi lepotno modno zgodbo v kombinaciji pokrajinskih posnetkov in »beauty« portretov, ki se z ličenjem in stiliranjem barvno kot tudi značajsko povezujejo s pokrajino. In uspelo jim je!
Žiga Sagadin, študent fotografije:
Izhodišče za projekt so nam predstavljale lepote slovenskih Alp, v katerih sem iskal prizore, primerne za nastanek dobrega skupinskega projekta. Pri fotografiranju sem iskal primerno razmerje med motivi in oblaki, iz katerih bi lahko študentki kozmetike kasneje dobili navdih za nastanek novih idej. Pomembno vlogo so igrale predvsem barve, saj smo z njimi želeli ustvariti najrazličnejša razpoloženja.«
Študentki kozmetike Ana Leban in Kristi Trošt takole pripovedujeta o inspiracijah za posamezni make-up in načinih upodobitve videzov pokrajine z ličenjem modelov za »beauty« portrete:
Kristi Trošt, študentka kozmetike: »Čudovite fotografije pokrajine, ki sta jih posnela študenta fotografije Domen in Žiga, smo želeli z modelom, ličenjem, barvami ter izraženimi čustvi oživeti. Vse njihove lastnosti smo želeli združiti in jih preliti na model ter doseči, da se na koncu pokrajina in model barvno in značajsko združita.«
Ana Leban: »Živahnost zelene barve in milino jutranje pokrajine sem se odločila prikazati z zelenim senčilom in z zlatimi bleščicami, ki ponazarjajo sončne žarke.«
Ana Leban: »Fotografija prikazuje gore in čudovite barve oblakov, zato sem se odločila, da ponazorim te barve od modre, roza, bakrene do vijola in naredim v kotičkih očes malce globine, ki ponazarja malce temačnosti na fotografiji.«
Ana Leban, študentka kozmetike: »Za vse videze sva se poleg senčil za oči odločile še za rahlo osenčen obraz ter ustnice nevtralne barve z glossom, ki se navezuje na svežino narave na fotografijah.«
Kristi Trošt: »Inspiracijo sem črpala iz vseh modrih odtenkov jezera in neba. Modrino in globino jezera ter pokrajino in nebo, ki v njem odseva v različnih modrih odtenkih, sem želela ponazoriti z ličenjem oči, ki sem jim s temno modro poudarila globino, z glossom pa odsevnost jezera.«
Kristi Trošt: »Inspiracijo za ta make-up sem črpala iz panoramske slike sončnega zahoda v gorah. Sonce zahaja, nebo je živo oranžno in rumeno. To sem izrazila na modelu z uporabo zlatih lističev, ki se spuščajo na sredini očesa kot sonce, ki zahaja, na drugi strani, nad lično kostjo, pa se zlati lističi razprostirajo kot gore, ki se razkošno razprostirajo v barvah zahajajočega sonca.«
Domen Jančič, študent fotografije: »S studijskimi beauty portreti smo hoteli povezati barvno shemo pokrajinskih fotografij ter njihovo osebnost. Kolegici iz kozmetičnega dela naše šole sta vrhunsko povzele barvne sheme in teksture pokrajine, tako da je bil moj del projekta relativno enostaven, saj sem samo vse skupaj povzel v fotografiji.«
Namen teh kreativnih modnih in reklamnih projektov je, da se študentje obeh smeri – kozmetike in fotografije – med seboj povežejo, razvijajo sinergije svojih znanj in idej. Da med seboj tvorijo močne, skladne, kreativne delovne skupine, v katerih so vloge in odgovornosti posameznikov jasne in pravično deljene. Ti projekti so tako odlična priložnost za študentke in študente ter predstavljajo vrhunec in zaključek predmetov, v okviru katerih jih izvajajo. To sta predmeta Reklamna in modna fotografija v študiju fotografije in Modno in fotografsko ličenje v študiju kozmetike.
Saša Godejša, FdA spec. fashion and media make-up, mentorica za ličenje, Oddelek za kozmetiko VIST: »Modne zgodbe nam s konceptom, izvedbo in estetiko pripovedujejo o spreminjajočem se kulturnem, socialnem, tehnološkem in ekonomskem času, ki ga živimo. So kot nekakšen barometer atmosfere nekega časa. Vsako leto nam nova generacija študentov pove nove kreativne zgodbe, ki so nastale skozi njihovo dojemanje časa in prostora, z znanjem, ki so ga pridobili med študijem. Tudi letos je bilo nekaj čudovitih – med njimi projekt Na sončni strani Alp. Čestitke!«
Primož Lukežič, dipl. fotograf, mentor za fotografijo, Oddelek za fotografijo VIST: »Vsakoletni skupni projekti študentk in študentov fotografije in kozmetike so odlična priložnost za spoznavanje ekipnega dela na fotografskih projektih. Študentkam in študentom pri tem projektu omogočamo kreativno svobodo in nove načine izražanja. Tako s temi projekti ustvarjajo podlago za (so)delovanje, (so)kreacijo in uresničevanje idej po zaključku izobraževanja – v realnem delovnem okolju. Neredko se sodelovanje pri teh projektih nadaljuje tudi po zaključku projektov in študija, razvije se v trajno profesionalno sodelovanje diplomiranih fotografov in diplomiranih kozmetičark, saj je v tej panogi praksa, da ekipe, ki so začele skupaj sodelovati že zgodaj, sodelujejo pri večjih naročniških projektih tudi kasneje.«
Njima pritrjujejo tudi študentje in študentke obeh študijev – kozmetike in fotografije, saj so vsi po vrsti zadovoljni, da jim VIST preko teh projektov omogoča sodelovanje in jih na ta način povezuje. Avtorji projekta Na sončni strani Alp pa še posebej poudarjajo, da so se dobro ujeli in na snemanju zelo uživali. Studijski del projekta je bil izveden v studiu 100 Toes v Ljubljani. Modela sta bili Marija Klun in Ana Dovžak Fritz.
Saša Godejša, FdA spec. ličenja in Primož Lukežič, dipl. fotograf (VS)