Kako naj imenujemo vaše stranke: kozmetičarke, nohtarce, nohtne stilistke ….?
Vsi, ki imajo radi lepo urejene nohte, roke in noge, so naše stranke in prav vsake smo veseli in za vsako posebej se potrudimo po naših najboljših močeh. Radi pomagamo z nasveti, kako do lepih, zdravih, naravnih nohtov ali kdaj in kako do lepih, obstojnih nohtov, pa najsi bodo urejeni s permanentnimi laki ali podaljšani z gelom, akrilom, akril gelom, DIP-om in katere proizvode je najbolje uporabiti v specifični situaciji in svetujemo, kateri tečaj ali delavnica bi bila najbolj primerna glede na predhodno znanje.
Povejte nam nekaj o sebi. Kako se je začela vaša pot v kozmetiki?
V »čudoviti svet nohtov« me je popeljala Zlatka Brodie, moževa teta, ki je takrat živela v Angliji, kjer je imela svoj salon in hkrati delala kot edukatorka za različne proizvajalce. Ko je prišla na obisk k domačim, me je med urejanjem nohtov navdušila z idejo o distribuciji izdelkov za nohte v Sloveniji in o izvajanju tečajev. In je šla v akcijo! Dogovorila se je s takrat enim večjih podjetij v Angliji z materialom za nohte Millennium nails, uvoznikom izdelkov za nego naravnih nohtov Nailtiques in s takratnim vodilnim podjetjem z airbrush tehniko Su-do, ki je že takrat ponujalo pestro paleto airbrush izdelkov, tako za poslikavo nohtov, make-up pa tudi za porjavitev (teniranje) telesa. In smo začeli! Pisalo se je leto 2002, ko smo se kot edini ponudnik izdelkov za nohte predstavili na sejmu frizerstva v Celju, ki je kasneje prerasel v sejem kozmetike in frizerstva. Na tem sejmu smo kar 10 let organizirali edino tekmovanje oblikovanja nohtov v Sloveniji – NAIL DESIGN.
Kako ste si vi pridobivali izkušnje?
Največ sem se naučila od svoje vzornice in mentorice Zlatke Brodie, ki je popolnoma nesebično predajala vso svoje znanje name. Skupaj sva se udeleževali sejmov v Angliji, raznih treningov in tečajev v Angliji kot tudi drugje v Evropi, pa tudi v Ameriki. Z Zlatkino pomočjo smo bili vedno korak pred drugimi in aktualne novosti v najkrajšem možnem času predstavili tudi slovenskim manikerkam. Bili smo prvi, ki smo Sloveniji predstavili airbrush teniranje in airbrush nail art, posebno tehniko modeliranja nohtov »Inverted Moulds« in leta 2010 kot prvi v Evropi lansirali na trg permanentni lak, ki ga danes vsi imenujejo kar gelish. Prvi smo začeli z mednarodnimi treningi, ko smo v goste povabili tuje edukatorje, redno predstavljali novosti in sooblikovali trende na slovenskem trgu. Že leta sodelujemo s frizerskimi in kozmetičnimi šolami, pišemo članke za revije in portale, sodelujemo s sekcijo kozmetikov pri Obrtni zbornici, sodelujemo na kongresih, sejmih, predavanjih. Kot soorganizator šolskega tekmovanja Z znanjem do lepote skrbimo za strokovno izvedbo tekmovanja in organiziramo mednarodno tekmovanje oblikovanja nohtov NAIL DESIGN, ki je bilo letos v Bernardinu v Portorožu.
Vmes sem opravila še prekvalifikacijo v kozmetičnega tehnika na SZŠ Celje in ker verjamem, da je ključ v nenehnem izpopolnjevanju, se redno udeležujem raznih treningov in »booth campov« v tujini, Angliji, na Nizozemskem, Španiji, Italiji, Ameriki … Dosegla sem več nazivov za edukatorja pri različnih znamkah, redno sodelujem pri testiranju novih proizvodov za različne blagovne znamke in sem na vezi s ključnimi osebami pri proizvajalcih. Večkrat so me povabili k sodelovanju na tednih mode v New Yorku in Milanu. Že vrsto let sodim na skorajda vseh tekmovanjih v regiji, na Hrvaškem, v Srbiji in Avstriji, večkrat sem bila povabljena kot sodnica v Anglijo na najprestižnejše evropsko tekmovanje Nailympia London, Profesional Beauty competition v London in Manchester, All Ireland Competition v Dublin, Nailympion Spain v Madrid, Nailympion Swiss v Ženevo … Sem pa tudi edina slovenska članica INJA (International Nail Judge Association), saj so pogoji za članstvo precej ostri.
Mojca, predstavite nam še svojo ekipo.
Seveda vsega ne moreš narediti sam, zato je izjemno pomembno, da ekipa deluje enotno, da se lahko zanesemo drug na drugega in da vsak opravi svoj del posla po svojih najboljših močeh. Danes lahko z zadovoljstvom predstavim svoje sodelavke, ki skrbijo vsaka za svoje področje:
Petra vsak dan z nasmeškom na obrazu skrbi za naše stranke, da je naročeno v najkrajšem možnem času dostavljeno, da so vsi o vsem obveščeni in na tekočem, da je naša trgovina vselej lepo urejena in da telefoni ne zvonijo v prazno, celo obišče vas in vam osebno predstavi nove odtenke in olajša odločitev o nakupu novih barv.
Estera vam prijazno odgovori na vsa vaša vprašanje na socialnih omrežjih, kjer tudi poskrbi za vse objave, slike in video vsebine, skrbi za našo spletno trgovino, novičke, članke in druge vsebine, ki jih prebirate na spletni strani www.lepota.info in na Šoli za manikerke in pedikerke redno posodablja datume tečajev, delavnic in drugih dogodkov, ki jih organiziramo.
Katja razvaja naše zveste stranke v salonu in poskrbi, da imate na tečajih pripravljeno vse potrebno, da optimalno osvojite vsa znanja in spretnosti, ki jih pri svojem delu potrebujete.
Ko potrebujemo dodatno pomoč, pa radi pomagajo tudi Valentina, Žan in Žiga, vsak po svojih močeh.
Kako so bili sprejeti vaši tečaji na začetku?
Naši tečaji so se že od začetka zelo razlikovali od ostalih ponudnikov na tržišču, saj smo bili dolga leta edini, ki smo tečaj podaljševanja nohtov izvajali v več tednih in ne le 2 ali 3 dni zaporedoma, kar se sicer še danes večinoma izvaja. V salonu stranki le prvič in morda potem še kdaj ob drugi priložnosti podaljšujemo nohte na novo, večinoma pa izvajamo t.i. korekture, zato je to najpomembnejše, kar se mora nova manikerka naučiti na tečaju.
Danes je ponudbe sicer ogromno, a le redki izobražujejo v pravem smislu besede, saj večina »tečajev« poteka individualno v smislu »pokaži – ponovi« brez prave teoretične razlage kaj, kako in predvsem zakaj. Prava teoretična razlaga naredi prakso toliko lažjo (ali pa pripomore k veliko lažji praktični izvedbi). Ko se učimo nekaj novega, moramo vedno vedeti, zakaj je nekaj potrebno narediti tako in ne le, kako se naredi, brez da bi se sploh vprašali zakaj.
Mnogo kozmetičark je opravilo vaše tečaje. Kaj je tisto, kar je vsem skupno in kaj je tisto, kar loči ene od drugih?
V vseh teh letih so bili pri nas skoraj vsi, ki se v Sloveniji kakorkoli ukvarjajo z manikiro ali pedikuro. Če že ne na tečaju ali na kakšni enodnevni delavnici ali zgolj na predavanju na kongresu ali predstavitvi na sejmu, morda na tekmovanju ali dnevu odprtih vrat. Želja po znanju, kako čim bolje urediti izgled nohtov, je skupna vsem, a natančnost in vztrajnost loči ene od drugih. Pomemben je tudi čut za estetiko, strogo oko, in želja po nenehnem izpopolnjevanju, ki že meji na perfekcionizem.
Opažate razliko med tečajnicami oziroma saloni glede na regijo iz katere prihajajo?
Težje je pridobiti k nam na dogodek ali izobraževanje tiste iz zahodne Slovenije, medtem ko iz Dolenjske, Bele Krajne ali drugih oddaljenih krajev kljub razdalji in slabi cestni povezavi rade pridejo k nam. Sicer pa je več razlike opaziti med generacijami, saj mlajše tečajnice, ki so večinoma še dijakinje ali študentke, raje podaljšujejo nohte, medtem ko ostale večinoma raje uporabljajo permanentno lakiranje, ki je za salone stroškovno bolj učinkovita storitev.
Delate tudi v tujini?
Če je le mogoče, se odzovem vsakemu vabilu, pa najsi bo to delo ali izobraževanje. Rada se udeležim raznih treningov, kjer imam čas za osebnostno rast in nadgradnjo svojih znanj in spretnosti, saj je med vsakodnevnimi opravili težko utrgati čas za vajo ali poigravanje z raznimi tehnikami in proizvodi. In še vedno vsakič pridobim kakšno novo informacijo, ki jo nato s pridom uporabljam pri svojem delu. Tudi kadar sodim na tekmovanjih, lahko z opazovanjem dobim kakšno dobro idejo, med pogovori z ostalimi sodnicami pa tudi potrditev, da smo na pravi poti.
Posebej vesela sem vabila na teden mode, kjer v zakulisju urejamo nohte manekenk za vsako posamezno modno revijo, saj zaradi narave dela še posebej pride do izraza natančnost in hitrost pri delu. Srečaš tudi veliko ljudi iz sveta mode, frizerstva in ličenja.
Sicer sem pa zelo vesela tudi vsakega vabila k sodelovanju doma in se še bolj potrudim, da lahko sodelujem po svojih najboljših močeh, tako z Obrtno zbornico, RIC-em, Združenjem kozmetičark, s šolami od osnovnih šol, kjer gre za predstavitev poklica, s frizerskimi in kozmetičnimi šolami, kjer izvajamo razne predstavitve, delavnice, tekmovanje, z višjimi šolami, kjer pripravimo predavanja in delavnice, ter sodelujem kot somentorica pri seminarskih in diplomskih nalogah, pa tudi z vami in ostalimi revijami in mediji pri pripravi strokovnih člankov.
Povejte nam malo, kako izgledajo priprave na tekmovanje v nohtih in kaj je tisto, kar je najbolj stresno oziroma tisto, kar poplača ves vloženi trud?
Ko se dogovorimo o času in lokaciji, je najprej potrebno razpisati tekmovanje in »izdati« prijavnico, kjer že morajo biti znane kategorije tekmovanja in običajno tudi urnik, saj je od tega odvisno, na katere kategorije se bodo prijavili tekmovalci. Napetost se stopnjuje z vsakim tednom in seveda doseže vrhunec na dan tekmovanja. A po razglasitvi rezultatov ni lepšega od nasmejanih ponosnih obrazov, pa ne le pri zmagovalkah, ampak pri vseh, saj že samo z udeležbo marsikdo zmaga v sebi in te zmage so še toliko večje in pomembnejše od tistih, ki v rokah držijo pokale. Vsako tekmovanje je v prvi vrsti tekmovanje samega s sabo in s časom, ki ti je na voljo. Izjave tekmovalk »Naslednjič bom pa …« je tisto, kar zares šteje, saj dokazuje, da se je z udeležbo na tekmovanju nečesa naučila in s to novo izkušnjo bo izpopolnila sebe in svoje storitve.
Na kaj ste pozorni, ko svetujete strankam, kako se naj odločijo in kaj je tisto kar pretehta?
Pomembno je, kako resno se namerava nekdo ukvarjati z manikiro, ali bo to specializiran manikerski salon, ali je to frizerski oz. kozmetični salon, ki storitev manikire ponuja kot eno od svojih storitev. Če gre za salon, kjer se bo izvajala ekskluzivno manikira, pa to ne pomeni le urejanje naravnih nohtov, saj bi morala manikerka obvladati vse možne tehnike »lepšanja« nohtov, od različnih postopkov nege naravnih nohtov z lakiranjem in poslikavo, pa naj bo to z laki ali permanentnimi laki, do raznih tehnik podaljševanja in modeliranja nohtov z različnimi materiali. Ljudje si seveda nismo enaki, niti ne opravljamo vsi enako določenih opravil. Različni tipi nohtov in kože, različne navade, različni poklici določajo, kaj bi bilo za posamezno stranko optimalno v nekem obdobju. Zato je obisk manikerke podoben obisku pri specialistu, kjer v sodelovanju s stranko ugotovimo, kaj je za določeno stranko najbolj primerno in obstojno.
In na kaj mora biti pozorna kozmetičarka/nohtna stilistka, ko se odloči bodisi za izobraževanje ali za nabavo materiala za delo v salonu?
Pri izobraževanju bi bilo potrebno gledati na celovitost izobraževanja, ne pa, da bo opravljeno v čim krajšem času. Vsak poklic zahteva urjenje in dril, in večkrat, ko nekaj ponovimo, bolj se nam usidra in marsikaj začnemo delati avtomatsko. Zato je izjemno pomembno, da se že v osnovi naučimo pravilno. Najtežje je spremeniti ali odpraviti zakoreninjene navade.
Obiskujete sejme?
Priporočam, da obiščete domače dogodke, kjer se domači zastopniki zelo potrudimo, da vam predstavimo vse aktualne novosti in trende. Sejmi v tujini so sicer res veliko večji in verjetno so nakupi na sejmu cenejši, a koga lahko vprašate za nasvet o pravilni uporabi določenega izdelka, če tega kupite na sejmu v tujini? In kam lahko vrnete izdelek, če z njim niste zadovoljni ali se pokvari v garancijskem roku? Na koncu je takšen poceni nakup velikokrat najdražji.
Na podlagi česa se odločate za zastopstva svetovnih znamk?
Vedno izbiram ljudi, s katerimi sodelujem. Če poznam osebo, ki stoji za proizvodom in vem, kaj je dosegla v naši stroki in kakšna je poslovna pot, takšnemu proizvodu lažje zaupam. Dandanes je na trgu večina t.i. »privat label« znamk, in le nekaj je znamk, ki so sami proizvajalci svoje formule z »in house« kemikom. Pri nas boste našli le proizvode, ki so jih ustvarili profesionalci, saj le nekdo z izkušnjami, znanjem in renomejem lahko ustvari res kvaliteten proizvod. Pri tem pa je pomembna tudi tehnika dela in pravilni postopki uporabe proizvoda.
Vaše mnenje o delu na črno?
Delo na črno bo vse dotlej, dokler bo ljudem pomembnejša cena od kvalitete in varnosti opravljene storitve, pa ne le v naši panogi. Slovenski hobi »sam svoj mojster« je globoko zakoreninjen v naši mentaliteti, z deregulacijo poklica pa se je situacija le še poslabšala.
Kaj menite o sodelovanju in povezovanju kozmetičark?
Po mojih izkušnjah so vsi zelo glasni, ko se govori o tem, kaj bi bilo potrebno storiti. Ko pa dogodek organiziraš ….
Sodelovanje z dermatologi in na splošno z zdravniki, vaše mnenje in izkušnje?
Nekatere kozmetičarke in pedikerke dobro sodelujejo z dermatologi in zdravniki, še posebej, če so same hkrati tudi pacientke. Sicer pa bi lahko bilo sodelovanja več, še posebej, če kozmetičarka napoti stranko k zdravniku, ko prepozna kontraindikacije, kar bi se moralo pogosteje izvajati. Hkrati pa bi s povratnimi informacijami lahko preprečili marsikatero težavo.
Morda napotek mladim, ki stopajo na kozmetično pot?
Predvsem specializacija v posamezno storitev in nenehno izobraževanje. Visok nivo kvalitete opravljene storitve dosežemo le s pravimi proizvodi, ki sicer običajno niso poceni, temeljito higieno delovnega mesta, pripomočkov in osebne higiene, ter s poglobljenim znanjem, ki se pridobiva z leti izkušenj in investiranjem v nenehno izpopolnjevanje.
Vaš »recept« za uspešno poslovno pot?
Stranka in njeno zadovoljstvo ter zdravje njenih nohtov je najpomembnejše. Zato moramo imeti dovolj strokovnega znanja, dobre »mehke veščine« oz. občutek za sočloveka in predvsem kvalitetne proizvode.
Prodaja v kozmetičnem salonu.
Prodaja je lahko pomemben del zaslužka v vsakem salonu. Z ustreznimi proizvodi lahko stranki pomagamo do hitrejšega izboljšanja stanja ali obnovitev zdravja kože in nohtov. Svetovanje stranki o ustrezni uporabi proizvodov doma mora biti obvezen del storitve in s prodajo izdelkov v salonu stranki pogosto olajšamo nepotrebno iskanje pravega izdelka po trgovinah.
Ali mislite, da bi bilo potrebno, da bi imele kozmetične šole svoje salone?
To bi bilo odlično, takšno rešitev imajo v Angliji že leta in tudi v Sloveniji se že pojavljajo prvi primeri.
Nam zaupate, kam gredo smernice to poletje, jesen …?
V visoki modi prevladuje čista eleganca in minimalizem. Estetika je pomembnejša od vpadljivosti dizajnov, oblike nohtov so bolj naravne, okrogle oz. ovalne, dolžina ne predolga in najpomembneje -manikira oz. nohti morajo izgledati čimbolj naravno, zdravo, čisto. Barve sledijo modnim smernicam.
Nam za konec še zaupate vaše načrte za prihodnost?
Teh nikoli ne zmanjka, a vsi se nikoli ne uresničijo. Predvsem je potrebno ves čas aktivno delati na tem, da se od načrtov ne oddaljimo preveč. Zagotovo bomo še naprej delale maksimalno na najboljšem izobraževanju manikerk in pedikerk, spremljale svetovne novosti in trende, povabile v Slovenijo strokovnjake, ki so med najbolj priznanimi v svetu, pomagale manikerkam pri strokovni in osebnosti rasti, sodelovale s strokovnimi in regulativnimi institucijami, organizirali tekmovanja, predavanja in srečanja … Skratka načrtujemo, da bomo aktivne še naprej!