O korekciji obraza govorimo takrat ko želimo z izbranimi izdelki na obrazu nekaj popraviti ali spremeniti namenom oblikovanja obraza, prekrivanja ali nevtraliziranja barv.
S pravilno izvedenimi postopki korekcije spremenimo osnovno obliko obraza ali izpostavimo njegove posamezne predele. S tem vplivamo na končni videz obraza in ga, čeprav navidezno, pomladimo. Za to je potrebno določeno znanje predvsem pa poznati pravila izvajanja postopkov korekcije posebno ko gre za barve, ki sestavljajo barvni krog. Barve, kot so vijolična, modra in rdeča, na koži prekrijemo tako, da jih nevtraliziramo s komplementarnimi barvami. S tako izvedenim postopkom se izstopajoče barve na koži povsem izničijo.
Nepravilnosti na obrazu
Najpogostejše nepravilnosti na obrazu so mozolji, različna prirojena in kasneje pridobljena pigmentna znamenja, brazgotine, pege in gube. Kot nepravilnost poimenujemo tudi podočnjake, zabuhlost predvsem pod očmi in nepravilnosti v obliki barvnih madežev. Za uspešno prekrivanje nepravilnosti na koži mora izvajalec poznati pravilne postopke korekcije in izdelke, ki se delijo na korektorje in kamuflaže. Korektorji so kozmetični izdelki (ličila), s katerimi prekrijemo, nevtraliziramo ali oblikujemo posamezne predele obraza. Razlikujejo se po sestavi in barvnih odtenkih. Uporabljajo se za vse vrste ličenja in za izvajanje manjših ali večjih popravkov na koži.
Korektorje razvrščamo v več skupin, in sicer v kremne, tekoče, v stiku, v obliki črtala. Razlikujejo se po sestavi predvsem gostoti, barvi in intenzivnosti prekrivanja. Najbolj uporabni so tekoči saj se ne zadržujejo v gubicah in jih dodatno ne poudarjajo v primerjavi s korektorji v gostejši obliki. So nekoliko manj prekrivni in poimenujemo jih tudi osvetljevalci. Prepoznati jih je mogoče že po embalaži in vrsti aplikatorja, ki je lahko v čopiču ali v obliki gobice na konici.
Najpogosteje se uporabljajo za oblikovanje, senčenje ali osvetljevanje posameznih predelov obraza, kot je prekrivanje temnih senc podočnjakov, smejalnih in nosno oziroma ustnih gub, sence ki nastajajo pod konico nosu in vboklini pod spodnjo ustnico. S temnejšimi odtenki se prekrivajo manjše nepravilnosti na različnih predelih obraza, kajti od ostalih vrst korektorjev so najmanj prekrivni in na koži opazni.
Kremni korektorji so po strukturi nekoliko gostejši in bolj prekrivni. Najpogosteje se uporabljajo za nevtraliziranje barvnih odtenkov na koži predvsem modric, vijolične barve, ki se najpogosteje pojavljajo na podočnjakih in rdečica, ki jo je lahko zaznati na različnih predelih obraza. Nanašajo se s temu primernimi čopiči podobno kot korektorji v stiku. Masa slednjih je poltrda vendar dobro mazljiva in nekoliko bolj pigmentirana. Nanašajo se lahko tudi s prsti ali navlaženo gobico, kar omogoča enakomerno razporeditev mase po izbranem predelu kože. gostota mase gubice dodatno poudarja, zato je pozornost potrebno posvetiti predvsem predelu pod očmi. V omenjeni skupini korektorjev srečamo tudi antiseptične korektorje, ki so namenjeni prekrivanju oziroma zdravljenju mozoljev ali aken. Antiseptiki so v maso dodani predvsem zaradi zagotavljanja mikrobiološke neoporečnosti izdelkov in zaradi preprečevanja prenosa okužb. Korektorji v črtalu postajajo vse bolj uporabni predvsem na manjših predelih obraza kot so obrvi in ustnice. Barvo obrvi ali šminke dodatno izpostavijo, zato so videti bolj urejene in primerno oblikovane.
Kamuflaži pripadajo skupini korektorjev z največjo intenzivnostjo prekrivanja različnih obarvanih znamenj, mozoljev, brazgotin, vitiliga in podobnih nepravilnosti. Njihova intenzivnost prekrivanja ali nevtraliziranja omogoča izjemne rezultate pred nanosom ostalih ličil. Z razliko korektorjev, se kamuflaži na kožo nanašajo pred izbranim pudrom. Posamezne vrste kamuflažev so odporne na vodo in so najustreznejši za kože z izrazito obarvanimi predeli kot so denimo vitiligo ali po operacijski posegi oziroma posledice opeklin. V stiku z vodo se ne razkrajajo in vsebujejo močnejšo UV zaščito proti sončnim žarkom. V kozmetičnih salonih so lahko izjemen pripomoček tudi pri izvajanju ličenja za svečane priložnosti, saj je z njimi mogoče prekriti različna tudi nepredvidena znamenja medtem ko ne puščajo madežev na oblačilih.
Več o uporabi ličil si lahko preberete v učbeniku Ličenje, v katerem so podrobno opisani vsi postopki ličenja. Je prvi in edini tovrstni učbenik, ki razkriva vse kar je povezano z ličili in njihovo uporabo.
BESEDILO: EVGEN GEC