Tema tokratnega članka se mi zdi izjemno pomembna. Zdravje nas samih, ki delamo v kozmetiki, bi moralo biti poleg zdravja naših strank na prvem mestu. Žal pa se o tem premalo govori in predvsem premalo piše. Zato želim s tem člankom opozoriti, da morate kozmetičarke postaviti svoje zdravje na prvo mesto. Ob vseh dolžnostih in obveznostih ki jih imamo, ne smemo pozabiti na tisto najpomembnejše – svoje zdravje!
V želji po uspehu svoj čas in energijo vlagamo v stranke in njihovo zdravje ter dobro počutje, pospravljanje in higieno salona, učenje in izobraževanje,… A žal, mnogo prevečkrat ob vsem tem pozabljamo nase. Osnove varstva in zaščite pri delu so nas naučili že v šoli (nas ki smo končale tehnično in fakultetno izobrazbo te smeri, tečajnic žal tega skorajda ne učijo), torej uporabo kirurške maske, kirurških rokavic, higiene, razkuževanja, sterilizacije, pravilnih fizičnih prijemov in tako naprej. Vendar v praksi mnogokrat vsega tega ne upoštevamo iz različnih vzrokov; ker pod masko 8 ur skupaj težko dihamo, nam je vroče, se potimo, težko komuniciramo s stranko, imamo gnečo, se nam mudi in pozabimo na masko, ker želimo ugoditi strankam. Stranke zamujajo na termine ali prihajajo veliko prej kot ob uri, ko so naročene, zato smo nervozne, se nam mudi….
Vendar si moramo vedno, brez izjeme vzeti čas za zaščito! Zakaj? V mojih 20 letih delovanja v kozmetiki sem na podlagi svojih osebnih izkušenj in izkušenj mnogih kolegic ki so mi zaupale svoje zgodbe ugotovila, da smo kozmetičarke izpostavljene mnogim fdejavnikom, ki so škodljivi zdravju. Mnoge izmed nas kozmetičark ima različne zdravstvene težave, ki se z leti še poglabljajo. V želji pomagati vsem vam kozmetičarkam, bom opisala nekaj najbolj perečih problemov.
Izdelava geliranih nohtov
Naj bo to gel ali lak-gel obe tehniki imata elemente, ki škodujejo našemu zdravju, če se primerno ne zaščitimo in ne poskrbimo za prijetno delovno okolje. Pri geliranju nohtov je to prah, ki prodira v naša dihala skozi usta in nos, pri lak-gelu pa gre za močne kemične snovi in njihove hlape s katerimi raztapljamo gel in nam škodujejo preko kože ali dihal. Zadnja leta sem se posvetila raziskavi tega področja (več o tem v katerem od člankov v prihodnosti), ker me je temu privedla moja osebna izkušnja ter izkušnje mojih kolegic, ki so mi zaupale svoje izkušnje. Gelirane nohte izdelujem že 17 let. V zadnjih nekaj letih pa so se mi na preparate za izdelavo nohtov začele pojavljati alergije. Po enem letu obiskov pri dermatologih in alergologih, sem se odkrito pogovarjala o tem z kar nekaj zdravniki. Vsi so mi povedali da so te snovi, ki jih vsebujejo preparati za izdelavo nohtov zelo škodljivi zdravju, ter nekateri celo karcenogeni. Zaupali so mi tudi, da imajo vedno več primerov obolevnosti nohtnih stilistk. Poleg tega je kar nekaj mojih kolegic, močno zbolelo, ter prenehalo s tem delom. Predvsem zaradi močnih alergij, ter nalaganja praha v pljučih. Dve sta bili zaradi tega celo hospitalizirani v bolnici kar nekaj tednov. Zato ne pozabite, da delate z močnimi kemikalijami in da nujno potrebujete ustrezno zaščito! Poleg tega, nam ob tem delu zelo trpi hrbtenica, predvsem vratna hrbtenica, ker se ure, dneve, mesece in leta, držimo sključene nad mizo in nohtki, kar zahteva preciznost tega dela. Nikakor ne smemo pozabiti še na obrabo zapestja in ramenskega sklepa, zaradi konstantnih, ponavljajočih se gibov pri piljenju in brušenju. Mnogo nas je že imelo operacijo zapestja, nekatere že leta dolgo jemljejo protibolečinske tablete. Zato je zelo pomembno delavno okolje narediti čim bolj prijazno, ter prilagojeno naši višini.
Aparaturne tehnike
Kavitacija, ultrazvok, laser … Vse te aparature zdravju terapevta niso prijazne, kar v zadnjih letih dokazuje vse več medicinskih raziskav. Sama sem ob moji osebni raziskavi, ki sem jo že omenila zgoraj, plačala strokovnjaku iz Švice, ki je v moj estetski center Taleks, prišel narediti strokovne in uradne meritve sevanja aparatur. Pri tem delu pa žal tudi ni posebnega načina, kako se zaščititi. Stranki, ki na storitev pride občasno, ni potrebno skrbeti. Za nas, ki to delo opravljamo vsakodnevno, leta dolgo pa to žal ne velja. Vse kar lahko naredimo je to, da ne delamo s temi aparaturami vsaj v času dojenja in nosečnosti. Pri laserskih posegih pa je uporaba zaščitnih očal neizogibna in nujno potrebna.
Nega obraza, pedikura
Tu obstaja nevarnost prenosa okužb in nalezljivih bolezni s sluznico in krvjo. Pri teh storitvah pri delu uporabljamo injekcijske igle, skalpel, kredo rezila, in podobno. Skoraj neizogibno prihajamo v stik s kožo, sluznico, krvjo, ter telesnimi tekočinami. Nikakor ne smemo pozabiti tudi na zelo pogoste glivice. Sama sem se v teh leti že dvakrat skozi rokavico zbodla z injekcijsko iglo. Vsakič sem šla potem na odvzem krvi. Zato bi bilo smotrno (tudi po nasvetu moje zdravnice za medicino dela), da bi se tudi kozmetičarke, enako kot medicinski delavci redno cepile.
Vsekakor pri svojem delu ne smemo pozabiti na rokavice za enkratno uporabo, maske za dihala, zaščitnih očal in vse kar je potrebno za osebno zaščito. Ter seveda na redno razkuževanje delavnih površin, kljuk, držal za roke, ter sterilizacijo vseh pripomočkov.
Rada pa bi izpostavila še eno zdravstveno težavo, ki je v zadnjih letih vedno bolj pogosta in za njo oboleva vedno več predvsem lastnic salonov.
Izgorelost
Verjamem, da mnogi med vami ne vedo, kaj diagnoza izgorelost dejansko je. Gre za popolno fizično in psihično izčrpanost, ki vodi k upadu imunskega sistema. Ta vodi k več različnim boleznim, do pomanjkanja koncentracije, težav s spominom in drugo. Zakaj in kako pride do tega, vam bom podrobneje napisala v katerem od člankov v prihodnosti, tokrat pa na kratko; do tega prihaja zaradi konstantnega stresa (finance, delovni čas, premalo ali nič prostega časa, skrbi, fizični napor, premalo spanja …). Začne se z utrujenostjo, težavami s spanjem, vodi pa v kronično utrujenost, razbolelo in boleče telo, kronično neprespanost, debelost, sladkorno bolezen in hude depresije. Eden izmed razlogov je ta, da nas je sprememba zakonodaje pred nekaj leti potisnila na hudo konkurenčen trg. Saloni so začeli rasti kot gobe po dežju, kar je posledica tega, da sedaj lahko salone z določenimi storitvami odpirajo tudi tečajnice. To pomeni večji pritisk, stres, manjši zaslužek, odpuščanje zaposlenih, ter več dela za nas osebno. Malo pa smo si krive tudi same, ker se preveč forsiramo v želji biti najboljše. Zato smo dejansko zaposlene cele dneve s fizičnim delom, izobraževanji, dopolnjevanjem in dodajanjem novih storitev. Marsikatera med nami pa se tudi preveč razdaja strankam, ki jim postanemo in psihiatri in psihologi in osebni svetovalci. Ne znamo potegniti črte med poslovnim in osebnim odnosom. Vse to nas izčrpava, da z leti postanemo vse drugo kot to kar predstavljamo; lepoto in zdravje.
Zato spoštovane in drage moje kolegice, poskrbimo tudi za svoje zdravje! Želim vam uspešno delo, ter veliko zdravja!
Vaša Tatjana Tomić Lautar, lastnica estetskega centra Taleks