Lasje so še vedno kulturni simbol, sicer pa so bile nad njimi fascinirane vse civilizacije. Tudi v Bibliji ter v grški in rimski kulturi so jim pripisovali magičen, izjemen pomen. Lasje so simbol lepote, senzualnosti in družbenega statusa.
Splošno znano je, da z lasmi že pridemo na svet, manj znano pa je, da se kodrolaskam in kodrolascem začnejo kodrati, še preden se pokažejo na površju kože oz. lasišča. Razlog za naravno kodravost so fizikalni procesi v telesu. V Parizu so leta 2012 odprli raziskovalni center, v katerem se ukvarjajo z lasmi in je prvi takšen na svetu, kar je dobra naložba v prihodnost. Francoski raziskovalci so izdelali tudi merilnik zanjo – mogočih je osem stopenj. Sicer pa je to, ali so lasje naravno ravni, valoviti ali skodrani, svetli, rdeči, rjavi, črni ali sivi – odvisno od etničnega izvora, genetike in let.
Masaža ‐ zelo dobro vpliva na cirkulacijo lasišča
Lasje so tudi zelo povedni. Njihova barva in oblika povesta veliko o lastnici ali lastniku. Raziskovalcem povedo tudi marsikaj o lastnikovem življenjskem slogu, razkrijejo celo nezgode, ki so se mu primerile. Lasje so tudi del stereotipa o civilizacijski pripadnosti – divjakom pripadajo dolgi zmršeni lasje, civiliziranim krajši in urejeni.
Pred vrati je jesen in z njo nemalo vprašanj. Mi se bomo v tem prispevku posvetili normalnemu in prekomernemu izpadanju las. Velik optični občutek za večje izpadanje las kažejo dolgi lasje, saj je pri kratkih laseh izpadanje manj vidno. Ob menjavi poletnega in zimskega letnega časa je aktualno, kaj je še normalno in kaj prekomerno izpadanje las?
Barvanje las – pravilna uporaba barv za lase ni škodljiva
Povprečna ženska ima na glavi 100.000 do 150.000 las. Na kvadratnem centimetru lasišča je od 200 do 300 las. Obliko izpadanja las imenujemo telogeni efluvij. Vzrok za to dogajanje iščemo tri mesece pred začetkom izpadanja las. To je lahko resno telesno obolenje, večji kirurški poseg, intenzivno hujšanje, hormonske spremembe v telesu, lahko pa tudi psihični stres. Vse naštete za organizem stresne okoliščine lahko zmotijo in prekinejo normalni rastni cikel las. Približno tri mesece kasneje začnejo lasje izrazito izpadati. Lasni mešički imajo namreč programiran gensko določen lasni cikel, ki poteka v treh fazah. Prva je anagena faza ali faza rasti, v kateri las nepretrgoma raste, približno en centimeter na mesec in običajno traja od dveh do petih let. Sledi prehodna ali katagena faza, ki traja dva tedna. Lasni mešiček se skrči in las neha rasti. Sledi telogena faza ali faza mirovanja, ki traja približno tri mesece. Las se na bazi zadebeli v drobno svetlo bunčico, manjšo od milimetra in ob koncu te faze tudi izpade. Hkrati se lasni cikel začne znova. Iz istega lasnega mešička začne rasti nov las. Povprečni las zraste na dan za tri desetinke milimetra, na mesec pa nekje za centimeter. Normalno je v fazi rasti približno 85 odstotkov vseh mešičkov, v telogeni fazi ali mirovanju pa jih je 10-15 odstotkov. Zato lasje izpadajo vsak dan (od 50 do 100), kar pomeni, da v enem letu izgubimo kar 30. 000 las. To štejemo kot fiziološko stanje, kot del normalnega procesa obnove. Če jih izpade več kot 150 dnevno, to razumemo kot prekomerno izpadanje – bolezensko stanje. Za organizem stresni dogodek (izguba službe, ločitev, izguba bližnjih … ) prehitro prekine fazo rasti in zato se v fazi mirovanja znajde večji delež las kot običajno. Izpadanje je lahko zelo dramatično in zastrašujoče. Največkrat pa je dejavnik, ki je pretrgal rast las že mimo in vsaki fazi mirovanja sledi nov lasni cikel in nova faza rasti. Običajno lahko dva tedna po tem, ko las izpade, že opazimo novega. Telogeni efluvij razumemo kot prehodno stanje, ki ne vodi v trajno plešavost. Nekaj časa je lasišče razredčeno, vendar se nato spet zgosti. Lasna kozmetika in barvanje nimajo pomembnega vpliva na lasni cikel in stanje nikakor ne morejo poslabšati. Barve se lahko uporablja, saj je njihova uporaba in proizvodnja neagresivna tudi do okolja. Tudi pogosto umivanje las ne vpliva na izpadanje.
Današnja znanost lahko odgovori na veliko vprašanj v zvezi z lasmi, tudi na to, zakaj bujno rastejo in zakaj izpadajo. Lepo negovani in sijoči lasje izkazujejo, da je oseba urejena. Nikoli ni pomembna dolžina las, pomembno je, da za svoje lase lepo skrbimo, jih redno negujemo in razvajamo. Le tako bomo zasijali v lepem izgledu in dobrem počutju, dobro pa se je zavedati, da se naše počutje in notranje ravnovesje odraža tudi na naših laseh, koži, nohtih ,… in zdravju.
Velik pomen za rast in izgled novih las ima uživanje zdrave hrane, ki vsebuje vitamine in minerale. V primeru prekomernega izpadanja las več mesecev, je potrebna pomoč dermatologa, ki bo pomagal z zdravljenjem in iskal rešitev za prekomerno izpadanja las.
Lasišče – sivi lasje so lasje brez pigmenta
RASTLINE IN NJIHOVI UČINKI NA LASEH
- JABOLKO nežno čisti lase in jih neguje, poleg tega pa jih tudi oskrbi z vlago. Izvlečki jabolka poživijo lase in jim dajo bolj poln videz.
- BREZA je še posebej blagodejna pri razdraženem lasišču in deluje pomirjevalno, lase pa nežno očisti. Lasje postanejo naravno mehki, obenem pa breza okrepi lase in zmanjšuje nastajanje prhljaja.
- KOPRIVA intenzivno čisti in neguje lase ter jim s tem omogoči dlje časa trajajočo svežino in lahkotnost. Na lasišče deluje pomirjajoče in zmanjšuje nastajanje maščobe, da lasje ne postanejo takoj mastni.
- OVES oziroma njegovi izvlečki lasem povrnejo obliko, jih obnovijo in ščitijo.
- PROSO oziroma izvlečki lupine prosa so še posebej primerni za nego normalnih las.
- OLIVE poskrbijo za mehkobo in lesk. Fini in tanki lasje dobijo več volumna.
- OGNJIČ je primeren za nego normalnih do suhih las, saj lase intenzivno neguje in jim poda svilnat lesk. Struktura las se s pomočjo izvlečka ognjiča regenerira, lasje pa postanejo občutno mehkejši.
- LIMONA oskrbi lase z dodatno vlago in omogoča optimalno nego. Lasje so nežno negovani, česanje pa postane bolj gladko.
VIRI: Peacock, L., Good hair – health, care and beauty solution, New Holland Publishers (UK)Ltd, 2005
AVTOR: Renata Strmec, učitelj praktičnega pouka na SFŠ Ljubljana