Najmanj eno tretjino dneva preživimo na delovnem mestu, zato si bomo v nadaljevanju ogledali pravilne položaju na delovnem mestu kozmetičarke.
Težave s hrbtenico med kozmetičarkami niso redke. Poleg vseh naštetih ukrepov in navodil v nadaljevanju (o pravilnem sedenju, stoji, dvigovanju bremen…) je pomembno, da naše mišice vzdržujemo v dobrem stanju in da v prostem času nadoknadimo zamujeno gibanje.
SEDENJE
Raziskave so pokazale, da je pri sedenju ledvena hrbtenica (medvretenčna ploščica ali diskus) bolj obremenjena kot pri vzravnani stoji. Ta obremenitev se še poveča, kadar sedimo s flektiranim – sključenim hrbtom. Prav zaradi te obremenitve je potrebno nameniti veliko pozornosti delovni mestom, ki zahtevajo pri delu veliko sedenja. Sem prav gotovo spada delo kozmetičarke. Količina sedenja je sicer odvisna od ponudbe kozmetičnega salona (dela, kot so nega obraza in dekolteja, urejanje nohtov ipd. zahtevajo več sedenja, masaže telesa, anticelulitne terapije, solarij… pa zahtevajo stoječe delo, oziroma menjavanje bolj ali manj obremenilnih položajev za hrbtenico).
PRAVILNO SEDENJE
Strokovnjaki se že vrsto let ukvarjajo s pravilno držo med sedenjem in iščejo skladnost med funkcijo telesa in sedenjem. Vedno znova srečamo na tržišču nov stol, ki omogoča pravilno sedenje. A pravilno sedenje na še najboljšem stolu ni tako dobro, da bi lahko dolgo sedeli. Zato dolgotrajno sedenje prekinjamo z gibanjem. Delo kozmetičarke ima to svetlo plat, da je njeno delo raznoliko, od sedenja do stanja, počepanja in gibanja nasploh.
- v stolu sedimo tako, da zapolnimo sedež – usedemo se do naslonjala
- kota v kolkih in kolenih naj bosta nekaj več kot 90 st.
- gleženj naj bo pod kotom 90 st.
- rob sedeža spredaj naj bo zaobljen
- sedež naj bo pod kotom 5 – 10 st. nagnjen naprej; ta naklon sili medenico v nagib naprej, kar omogoča vzravnano držo
- večina stolov nima ergonomsko oblikovanih in prilagodljivih naslonjal, zato si med ledveni del in naslonjalo podložimo primerno velik valj (ali preprosto: zvijemo večjo brisačo v obliko valja)
KAKO PRAVILNO STOJIMO
Hrbtenico manj obremenjujemo, če vzdržujemo njene fiziološke krivine. Zato, ko stojimo pazimo, da je hrbtenica naravno ukrivljena. Najpogostejše nepravilnosti pri slabi drži so: zgrbljen hrbet, sklonjena glava in povešena ramena. Tak položaj obremenjuje hrbtne mišice, ki so prenategnjene, šibke, sprednje, prsne mišice pa skrajšane. Zato bodimo pozorni na pravilen položaj trupa, ramen in glave: odprimo prsni koš tako, da ramena povlečemo rahlo nazaj in navzdol n vzravnamo glavo (brado potisnemo navznoter)
POLOŽAJ HRBTENICE MED MASAŽO TELESA
Pri masaži (ki zahteva stanje tudi do 90 minut) si prilagodite višino masažne mize tako, da se ne boste sklanjali (prenizko) ali pa dvigovali ramen (previsoko). Kadar masirate obrnjeni proti masažni mizi, naj bo hrbet vzravnan, kadar pa ste obrnjeni vzporedno z mizo in masirate v vzdolžni smeri, pa naj bosta nogi v razkoraku (zunanja noga spredaj) in se nagibajte z ravnim hrbtom naprej tako, da krčite sprednjo nogo.
Kadar moramo opraviti nekaj, za kar se moramo skloniti, to naredimo vedno tako, da kolena pokrčimo, hrbtenico pa ohranimo v vzravnanem položaju. Tako dvigujemo tudi bremena ali pobiramo predmete s tal.
Da bi lahko vzdrževali pravilen položaj hrbtenice preko celega delovnika in še naprej v prostem času, moramo imeti dovolj močne mišice, ki vzdržujejo pokončno držo in stabilizirajo hrbtenico. Vaje za jačanje teh mišic se naučite pod vodstvom fizioterapevta in jih redno izvajajte doma ali pa se priključite skupinski vadbi pod vodstvom ustrezno usposobljenega vaditelja.
Petra Medved Jereb, kozm. teh., viš. fiziot., univ. dipl. org.